English

Fillimi i fundit të Alzheimerit? Zbulohet ilaçi i ri që mund të trajtojë sëmundjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ilaç i ri që ndihmon në përparimin e Alzheimerit është zbuluar, me ekspertët që e vlerësojnë atë si një “pikë kthese” në luftën kundër sëmundjes.

- Advertisement -

Donanemab thuhet se ngadalëson “rënien klinike” deri në 35%, duke i lejuar njerëzit me Alzheimer të vazhdojnë të kryejnë detyra të përditshme si pazari, mbajtja e shtëpisë, menaxhimi i financave të tyre dhe marrja e ilaçeve.

Alzheimer’s Research UK tha se “ne po hyjmë në një epokë të re” ku sëmundja “mund të bëhet e trajtueshme”.

Trajtime të tilla si Donanemab mund të nënkuptojnë se sëmundja është e krahasueshme me astmën ose diabetin.

Ekspertët shëndetësorë besojnë se ky “mund të jetë fillimi i fundit për sëmundjen e Alzheimerit”.

Donanemab funksionon duke hequr pllakat e një proteine ​​të quajtur amiloide që krijohen në trurin e njerëzve me Alzheimer.

Shkencëtarët kanë publikuar rezultatet përfundimtare të një sprove, të njohur si TRAILBLAZER ALZ-2, që shqyrton sigurinë dhe efikasitetin e ilaçit, të prodhuar nga gjigandi farmaceutik amerikan Eli Lilly.

Studiuesit ekzaminuan pothuajse 1,800 njerëz me Alzheimer në fazën e hershme, ku gjysmës iu dha një infuzion mujor i Donanemab në gjak dhe gjysmës tjetër iu dha një placebo për 18 muaj.

Studimi arriti në përfundimin, pas 76 javësh trajtimi, Donanemab ngadalësoi rënien klinike me 35.1% te njerëzit me Alzheimer të hershëm, skanimet e trurit të të cilëve treguan nivele të ulëta ose mesatare të një proteine ​​të quajtur tau. Kur rezultatet u kombinuan për njerëzit që kishin nivele të ndryshme të kësaj proteine, pati një ngadalësim 22.3% në përparimin e sëmundjes.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?