English

Fluturimi më i shkurtër në botë zgjat 53 sekonda, vendet që arrihen në disa minuta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fluturimet më të shkurtra në botë zgjasin nga dy deri në maksimum 20 minuta në ajër dhe njëri prej tyre kryhet mbi ujërat e detit Egje, shkruan Newmoney.gr. Besoni apo jo, është e mundur të hipni në avion dhe të arrini në një destinacion të ri në më pak se 10 minuta. Nga fluturimi më i shkurtër komercial prej 53 sekondash, deri te fluturimi dhjetë minuta midis Karpathos dhe Kasos, këto janë vendet në mbarë botën ku zhvillohen disa nga fluturimet më të shpejta në botë.

- Advertisement -

Nga Westray te Papa Westray, Skoci

Pak më shumë se katër kilometra ndajnë dy ishujt Orkney – një grup prej 70 ishujsh të shpërndarë përgjatë bregut verilindor të Skocisë kontinentale. Ishujt kanë qenë të banuar që nga kohërat parahistorike, por sot vetëm rreth njëzet prej tyre kanë banorë të përhershëm. Një fluturim midis Westray dhe Papa Westray zakonisht zgjat më pak se dy minuta nga ngritje në ulje, dhe madje edhe 53 sekonda kur erërat janë të favorshme.
Pasagjerët janë grumbulluar në aeroplanin e vogël dhe piloti ulet në kabinën e hapur vetëm disa centimetra larg. Fluturimi funksionon dy deri në tre herë në ditë dhe është mjeti kryesor i transportit për rreth 80 persona që jetojnë në ishullin Papa Westray.

Nga Karpathos në Kasos, Greqi

Ishujt Karpathos dhe Kasos i përkasin grupit Dodekanez, në juglindje të Egjeut dhe ndodhen midis Rodos dhe Kretës. Malet shkëmbore që ngrihen mbi ujërat bruz të dy ishujve dhe fshatrat e tyre piktoreskë ngjajnë me pamje nga një kartolinë. Për të udhëtuar midis Karpathos dhe Kasos, mund të hipni në një traget të rregullt që shkon çdo gjysmë ore. Por, mund të blini edhe një biletë për një nga fluturimet e rregullta të kompanisë Olympic Airlines, e cila operon mes dy ishujve, që janë vetëm 21 kilometra larg. Fluturimi zgjat vetëm 10 minuta.

Nga Minami-Daito në Kita-Daito, Japoni

Fluturimi më i shkurtër komercial në Japoni transporton pasagjerë midis fshatrave ishullore Minami-Daito dhe Kita-Daito, të cilat janë vetëm 20 kilometra larg njëri-tjetrit. Ishujt janë pjesë e rajonit Okinawa të Japonisë, që ndodhet pothuajse 650 kilometra në jug të pjesës tjetër të vendit, më afër Tajvanit. Vendi është i njohur për qindra shpellat e tij të shpërndara nëpër ishuj, më e famshmja dhe më e madhja prej të cilave është shpella Hoshino. Japan Airlines ka një fluturim të planifikuar midis dy ishujve që zgjat rreth tre minuta.

Nga St. Martin në Anguilla, Karaibe

Ishulli i Shën Martinit është pjesë e Antileve të Vogla në Karaibe dhe ata që pëlqejnë udhëtimet ekzotike ajrore mund të jenë tashmë të njohur me plazhin Maho, një shtrirje rëre që ndodhet pikërisht në fund të pistës në Aeroportin Ndërkombëtar Princesha Juliana. Kështu, vizitorët e plazhit janë në një distancë shumë të shkurtër nga avionët e mëdhenj që zbarkojnë në aeroport. Aeroporti i ishullit shërben gjithashtu si një qendër rajonale për ishujt e tjerë të afërt, shumë prej të cilëve janë vetëm pesëmbëdhjetë kilometra larg. Ndër më të afërt janë Saba, St. Barth dhe Anguilla, të cilat mund të arrihen me avion në rreth shtatë nga 10 minuta.

Nga Connemara në Inisher, Irlandë

Ishujt Aran janë tre ishuj në brigjet e Galway, në perëndim të Irlandës. Me pak banorë, peizazhe të thyera dhe mbetje arkeologjike magjepsëse që datojnë nga epoka e hekurit, Ishujt Aran janë një zgjedhje e shpeshtë për një udhëtim ditor nga Galway. Shumë përdorin tragetin dhe udhëtimi zgjat nga 45 deri në 90 minuta në çdo drejtim, në varësi të ishullit. Megjithatë, udhëtarët me kohë mund të zgjedhin të marrin një nga fluturimet komerciale më të shkurtra në botë nga aeroporti Connemara në një aeroplan që mban vetëm tetë pasagjerë, aq i vogël sa që çdo pasagjer duhet të peshohet përpara fluturimit për t’u siguruar që ata të peshohen siç duhet. Fluturimet zhvillohen gjatë gjithë vitit dhe zgjasin nga gjashtë deri në 10 minuta, duke mbuluar një distancë prej rreth 18 kilometrash.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?