Fotografi tregon incidentin gjatë punës: Jam paragjykuar sepse jam transgjinor

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ne nuk jemi vetëm seksualiteti dhe identiteti gjinor, por jemi më shumë se kaq.

Ky është mesazhi i fotografit David Cuka. Ai u shpreh se vazhdimisht përballet me paragjykime për shkak se është transgjinor, por kjo nuk e pengon të zhvillojë artin e tij.

“Kilometri i fundit, 777 portrete”, është ekspozita më e re e hapur në Qendrën për Hapje dhe Dialog.

- Advertisement -

Fotografi tregon se qëllimi i këtyre portreteve, është përfshirja e çdokujt pa dallim feje, gjinie apo profesioni.

Cuka tregoi disa momente kur ka hasur vështirësi, pikërisht për shkak të paragjykimeve, të realizojë setet e tij fotografike. Ai tregoi një rast kur po punonte që një grup çunash e kishin detyruar të merrte biçikletën dhe të largohej për të evituar një sulm të mundshëm.

Fotografi pohoi se të tilla incidente janë të shpeshta, gjë që vjen për shkak të edukimit të njerëzve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

TË FUNDIT

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...

“Kryetarin e komunës e ngujuan në zyrë”, Krasniqi ngre pyetjen: A ja vlen përplasja

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ngriti këtë të diel disa pikëpyetje në emisionin “Review” sa i takon situatës së krijuar në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×