English

Franca publikon listën e lojtarëve për Euro 2024, rikthime dhe ndryshime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kombëtarja franceze e futbollit gjithmonë ka surprizuar kur vjen puna tek lojtarët e thirrur në eventet madhore, teksa dicka e tillë ka ndodhur edhe këtë herë. Trajneri Deschamps publikoi listën me lojtarët e thirrur për Euro 2024 edhe pse ajo është provizore, me 25 emra në përbërje. Ai që bie në sy është rikthimi i mesfushorit N’golo Kante, i cili aktualisht luan me Al Ittihad në kampionatin arab. 33-vjeçari nuk ka qenë pjesë e gjelave prej 2 vitesh, ndërsa ky rikthim është pritur pozitivisht edhe pse do të shërbejë si një test paraprak, përpara listës zyrtare të kampionatit evropian që luhet në Gjermani.

- Advertisement -

Kante numëron 53 paraqitje me Francën, nga ku ka shënuar 2 gola. Sa i përket listës së Deschamps, në portë janë përzgjedhur Samba, Areola dhe Maignan, në mbrojtje Upamecano, Saliba, Pavard, Mendy, Clauss, Konate, Hernandez e Kounde. Krahas Kante, mesfusha ka dhe emra si Zaire-Emery, Camavinga, Fofana, Rabiot, Griezmann apo Tchouameni. Reparti ofensiv është një luks më vete i udhëhequr nga bomber Kylian Mbappe e me radhë Barcola, Kolo Muani, Coman Thuram, Giroud e Dembele.

Një ekip yjesh, vlerë e të cilit shkon afro 1 miliardë euro, por mbetet për tu parë nëse do të konfirmohen zyrtarisht për Euro 2024, ku gjelat debutojnë në 17 qershor ndaj Austrisë e më pas përballen me Poloninë e Holandën.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?