Frontex në kufirin e RMV, 100 policë nga 13 vende të ndryshme nisin patrullimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 100 policë nga 13 shtete të ndryshme pjesë e Bashkimit Evropian u vendosën në kufijtë e Maqedonisë së Veriut dhe do të luftojnë migrimin e paligjshëm, trafikimin e qenieve njerëzore dhe të gjitha llojet e kriminalitetit ndërkufitar.

Frontex dhe Maqedonia e Veriut nënshkruan marrëveshje në tetor të vitit të kaluar dhe drejtori i kësaj agjencie tha se qëllimi i tyre është që të shpëtojnë jetët e njerëzve që bien pre e trafikuesve.

“Do doja të kishim një zgjidhje përfundimtare pasi kështu emigrantët nuk do të përdornin atë rutë dhe do ishte edhe për ta më mirë sepse nuk do të binin në duart e trafikuesve të tmerrshëm dhe bandave kriminale. Por mendoj se do japë peshë. Kufijtë janë të rëndësishëm për trafikuesit sepse e kanë pjesë të biznesit por duke qenë më prezent, më aktiv, do luftohet kriminaliteti, bandat, dhe do ti ndihmojmë ata që kanë nevojë për neve. Gjatë periudhës së ardhshme do mësojmë nga policët maqedonas për specifikat e rutës Ballkanike të emigrantëve dhe jam i bindur se do kemi efekt pozitiv. Është një maratonë”, thotë Hans Lajtens, drejtor ekzekutiv i Frontex.

- Advertisement -

Policia e Maqedonisë së Veriut për çdo ditë përballet me trafikues të emigrantëve

“Dje kishte një incident gjatë tentimit për ndalim të trafikimit të emigrantëve. Janë arrestuar dy trafikues që kanë tentuar ti sulmojnë policët dhe tua marrin armën zyrtare në momentin e arrestimit. Policët kanë reaguar ndaj kësaj situate. Më vjen shumë keq për vdekjen e emigrantit dhe do të bëjmë hetim deri në fund se si ka ndodhur gjithçka”, shprehet Oliver Spasovski, ministër i Brendshëm.

Dënimet për trafikim emigrantësh janë tejet të rrepta dhe fillojnë nga tetë apo dhjetë vite burg e më lartë. Shqipëria, Serbia dhe Mali i Zi e kanë pasur më herët një marrëveshje me Frontex, ndërsa Maqedonia e Veriut bëhet shteti i katërt ballkanik që nis patrullimin e përbashkët

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

TË FUNDIT

Roboti vendos mitrën në trupin e nënës, gjinekologia: Hera e parë që nuk e bën mjeku

Elinda Gjata, gjinekologe është shprehur se hera e parë që një fëmijë ka lindur me uterus të implantuar ka qenë në vitin 2014. I ftuar...

Dy të vrarë si pasojë e të shtënave në një ceremoni diplomimi në Virxhinia

Dy njerëz janë vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një ceremoni diplomimi në Riçmond...

Inxhinieri biomjekësor: Brenda 5 viteve do lindë fëmija i parë nga mitra artificiale

Emand Mertenika, inxhinieri biomjekësor, tha për “Good Morning Albanians” se brenda 5 viteve do bëhet e mundur që një fëmijë të krijohet jashtë trupit...

Pas shkatërrimit të digës nga Rusia, evakuohen banorët nga Hersoni

Ukraina e ka akuzuar Rusinë se e ka sulmuar një digë të madhe në lumin Dnjepër në rajonin e Hersonit të pushtuar nga Rusia. Pas...

Tymi i zjarreve pyjore të Kanadasë rrezikon shëndetin e miliona njerëzve

Autoritetet kanë lëshuar paralajmërime për nivele të rrezikshme të ndotjes së ajrit në Amerikën Veriore, për shkak të zjarreve pyjore në Kanada. Tymi prej zjarreve...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×