“Fshesa” ndaj shqiptarëve në Britani, udhërohet përshpejtimi i dëbimeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Brendshme në Britaninë e Madhe ka urdhëruar njësitë e azilit që të punojnë vetëm me kërkesat e emigrantëve shqiptarë, në mënyrë që të përshpejtojë dëbimet dhe njëkohësisht duke lënë në pritje emigrantët e kombësive të tjera.

Burime të cituara nga gazeta “The Independent” deklarojnë se urdhri, i dhënë në kuadër të operacionit “Bridora”, synon të shpallë aplikimet e shtetasve shqiptarë si “tërësisht të pabazuara”, me qëllim dekurajimin e ardhjeve përmes varkave të vogla.

Kjo do të thotë se njësitë e azilit do të vonojnë vendimet për mijëra afganë, iranianë, sirianë dhe azilkërkues nga shumë vende të tjera.

- Advertisement -

“Ky është një diskriminim”, ka deklaruar një burim i afërt me operacionin për gazetën prestigjioze britanike. “Parimi për pretendime të pabaza nuk po aplikohet njësoj për emigrantë nga vendet e tjera”, ka vënë në dukje burimi, që ka ruajtur anonimatin.

Nga më shumë se 140 mijë aplikimet për azil që presin përgjigje në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 16 për qind, ose 22 mijë e 900 prej tyre janë nga Shqipëria.

Bëhet fjalë për më shumë se 16 mijë kërkesa të bëra nga iranianët, 14 mijë e 500 nga irakianët, 9 mijë nga afganët dhe rreth 7 mijë nga sirianët dhe eritreasit.

Një ligj i vjetër dy dekada në Britani e liston Shqipërinë mes vendeve nga të cilat kërkesat për azil cilësohen “tërësisht të pabaza”, pasi konsiderohen vende të sigurta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

TË FUNDIT

Tensionet në veri, Haradinaj: Mocioni i mosbesimit ndaj Kurtit, zgjidhja e vetme

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, është shprehur mjaft i shqetësuar për situatën në veri të vendit. Gjatë mbledhjes së kryesisë së AAK-së, Haradinaj tha se...

Të shtëna me armë zjarri, burri qëllon ndaj dy nënave, plagosen tre fëmijë në Greqi

Në ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi, ku një burrë i është afruar dy grave dhe të moshës 22 vjeç dhe 27 vjeç...

Detaje nga aksident i trefishtë në aksin Milot-Lezhë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Milot-Lezhe. Janë përplasur një kamion, 2 motorre me drejtues kroate dhe një foristradë. Si pasojë e...

Vuçiç kërkon ndihmën e Erdogan, i bën thirrje të ruaj stabilitetin në Ballkan

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Taip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë për të stabilizuar...

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×