English

Fushata e kryebashkiakëve, zbardhen financimet: Disa deklarojnë zero shpenzime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fushata për zgjedhjet lokale nuk ishte modeste, por pavarësisht perceptimit publik se ajo ju kushtoi shumë të gjitha palëve, vetë kryebashkiakët kanë deklaruar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, shpenzime të ulta.

- Advertisement -

1/3 e kryebashkiakëve socialistë kanë deklaruar se nuk kanë harxhuar asnjë lek në fushatë dhe se gjithcka për ta e ka mbaluar partia. Këtu përfshihet edhe Erion Veliaj, kryetari i bashkisë më të madhe në vend, si dhe bashki të tjera me peshë specifike.

Disa kryebashkiakë, mes të cilëve edhe 3 nga opozita, deklarojnë se kanë futur duart në arkën e familjes dhe kanë shpenzuar në fushatë lekët e shtëpisë.

Por shumë kryebashkiakë, ja kanë dalë të mbledhin fonde përmes donatorëve, para cash ose me transferta bankare për të financuar fushatën.

Por, nga krahasimi, rezulton se personi që ka thithur më shumë para, socialisti Ndrec Deda në Mirëditë, i humbi zgjedhje.

SHPENZIMET E KANDIDATËVE TË PS

Ndrec Dedaj          1 659 750 lekë

Majlinda Bufi        1 046 416 lekë

Rakip Suli             1 000 000 lekë

Ermal Dredha        697 757 lekë

Ervin Demo          540 000 lekë

Kreshnik Hajdari   540 000 lekë

Elton Arbana         430 000 lekë

Sotiraq Filo           381 000 lekë

Olti Caci               363 040 lekë

Pjerin Ndreu          365 000 lekë

SHPENZIMET E KANDIDATËVE NGA OPOZITA:

Kavajë-Fisnik Qosja                 1 172 528 lekë

Pukë-Rrok Dodaj                      436 263 lekë

Mirëditë-Albert Mëlyshi           325 000 lekë

Fushë Arrëz-Hilë Curri             320 740 lekë

Has-Miftar Dauti                      181 623 lekë

Memaliaj -Albert Malaj            0 lekë

KANDIDATËT ME ZERO SHPENZIME

Erion Veliaj

Blerim Shera

Redian Krali

Tërmet Peçi

Rrahim Spahiu

Adriatik Mema

Adriatik Zotkaj

Artur Bushi

Beqir Mula

Dhimitraq Toli

Erges Dule

Festime Mjeshtri

Gëzim Topçiu

Gjon Gjonaj

Ilir Xhakolli

Josif Gorrea

Klement Ndoni

Leonard Hide

Nertil Bellaj

Rexhë Byberi

Tonin Marinaj

Valbona Kola

FUSHATË ME LEKËT E SHTËPISË

PS:

Majlinda Bufi          1 046 416 lekë

Rakip Suli             1 000 000 lekë

Ermal Dredha           697 757 lekë

Kreshnik Hajdari   540 000 lekë

Sotiraq Filo           381 000 lekë

Olti Caci               363 040 lekë

Benet Beci             250 000 lekë

Flamur Golemi      249 920 lekë

Arif Tafani            206 000 lekë

Armando Subashi 138 910 lekë

Mariglen Disha     125 490 lekë

Nuri Belba            120 000  lekë

Emiriana Sako      75 859 lekë

OPOZITA:

Kavajë Fisnik Qosja        1 172 528 lekë

Fushë Arrëz Hilë Curri    320 740 lekë

Has Miftar Dauti             181 623 lekë

MË I FINANCUAR, POR HUMBËS

Ndrec Deda  1 659 750 lekë PS, Mirditë

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?