English

Garancia për mbarëvajtjen e Reformës Zgjedhore, opozita e bashkuar del me disa kritere

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga rekomandimet e OSBE/ODIHRit, tek ndryshimi i sistemit zgjedhor, financimi i partive, ndarja e politikës nga krimi deri tek transparenca e diskutimeve dhe gjithëpërfshirja janë kriteret e Opozitës për mbarëvajtjen e Këshillit Politik.

- Advertisement -

Një dokument me 7 pika i opozitës së bashkuar, u paraqit në takimin e parë të tryezës politike për reformën zgjedhore. Ajo çfarë bie në sy është se opozita shpreh angazhimin e saj për të diskutuar edhe sistemin zgjedhor. 

Ndër qëllimet kryesore të opozitës, saktëson dokumenti, është një sistem zgjedhor që u jep mundësi qytetarëve të shprehen për përfaqësuesit e tyre dhe një reformë kushtetuese që synon forcimin e llogaridhënies dhe kontrollit ndaj pushtetit.

Opozita gjithashtu ka shpallur edhe kërkesa në lidhje me përbërjen e Këshillit Politik. Sipas saj, Këshilli do të përbëhet nga 10 anëtarë, nga të cilët 5 përfaqësues të Kuvendit dhe 5 përfaqësues të Opozitës së Bashkuar.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×