Gati gjysma e shqiptarëve, mbipeshë ose obezë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

49% e shqiptarëve janë obezë ose mbipeshë. Statistikat e ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se shqiptarëve as nuk u pëlqejnë aktivitetet fizike. Vetëm 10% e tyre i kryejnë rregullisht.

Kimete Hoxha është drejtuese e një institucioni arsimor në Kosovë. Vetëm kolesteroli i lartë e detyroi të mendojë dietën e shëndetshme.

“Vështirësitë shëndetësore u bënë ajo pika kur unë e pash që patjetër duhet të bëja një kthesë jetësore,” – u shpreh Hoxha.

- Advertisement -

Për 2 muaj humbi gati 15 kilogramë, por në asnjë moment nuk e mendoi dobësimin me operacion.

“Gjithmonë rrugët më të gjata janë më të shëndetshme dhe kur mundesh shëndetshëm ta kryesh një punë pse jo,” – tha Hoxha.

Por jo të gjithë e mendojnë si ajo. Doktoreshë Lindita Hoxha u shpreh se vetëm në klinikën e saj vitin e shkuar janë bërë mbi 1 mijë operacione për ngushtimin e stomakut.

Pothuajse të gjithë pacientët mbipeshë kanë probleme të tjera shëndetësore sipas doktoreshës, por 15% e atyre që ndërhynë në stomak janë të rinj 17-20 vjeç.

Statistikat tregojnë se vetëm 5% e femrave dhe 2% e meshkujve nga  15-49 vjeç, konsumojnë fruta e perime gjatë vakteve të tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...

TË FUNDIT

Vuçiç takohet me Macron në Moldavi, çfarë diskutuan

Gjatë samitit që mbahet në Moldavi, presidenti serb Vuçiç u takua me presidentin Macron me të cilin diskutoi për situatën në veri të Kosovës. “Shpreha...

Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri, Peleshi: Dha mesazhin e unitetit

Stërvitja shumëkombëshe “Defender Europe ‘23” përmbylli  aktivitetet e saj në territorin e Shqipërisë. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, në garnizonin e Zall Herrit,...

Konflikti në veri të Kosovës, Blinken bën thirrjen e fortë nga samiti i NATO-s

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i bëri sërish thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërmarrin hapa të menjëhershëm për uljen e tensioneve në veri...

Rama takohet me Zelenskyn në Moldavi, zbardhen detaje nga takimi

Kryeministri Edi Rama ka takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, gjatë vizitës në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, që po mbahet në Moldavi. Lajmi është bërë...

Xhaçka në Oslo: Falënderojmë NATO-n, dënojmë dhunën ndaj KFOR-it

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka qenë e pranishme në samitin jozyrtar të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që po zhvillohet në Oslo. Ajo deklaroi...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×