English

Gazeta e skoceze rendit 10 destinacionet më të mira në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E anashkaluar prej kohësh, Shqipëria tani po shfaqet si një destinacion unik dhe emocionues për udhëtarët skocezë, falë disponueshmërisë së shtuar të fluturimeve buxhetore që lidhin dy vendet tona.

- Advertisement -

Si një nga perlat e fshehura të Evropës, ky vend ballkanik mbetet kryesisht pa turma, duke ruajtur një autenticitet të humbur shpesh në destinacione më të njohura.

Për më tepër, Shqipëria ofron një përzierje plazhesh mesdhetare, arkitekturë osmane dhe peizazhe mahnitëse malore, të gjitha të pjekura për eksplorim.

Dhjetë mrekullitë e Shqipërisë: Nga vendstrehimet bregdetare në pikat e nxehta historike

Shqipëria është një mikrokozmos i vërtetë i Mesdheut , që përfshin plazhe të pacenuara, monumente historike dhe jetë nate të gjallë brenda kufijve të saj. Ju mund të gjeni disa bukuri natyrore të jashtëzakonshme të patrazuar, të ktheni prapa në kohë duke eksploruar rrënojat e lashta.

10 atraksionet dhe destinacionet që nuk duhet të humbisni ndërsa shijoni aventurën tuaj shqiptare.

Plazhi i Dhermiut

I ndodhur përgjatë Rivierës Shqiptare, Plazhi i Dhërmiut u ofron vizitorëve rërë të bardhë, ujëra të pastër kristal dhe bukuri natyrore të paprekur. I veshur me shpella, ky plazh konsiderohet si një nga më të mirët në vend.

Berati, qyteti i një mijë dritareve

Berati është një qytet unik, i fortifikuar që ofron një udhëtim nëpër histori me arkitekturën e tij otomane me tulla të bardha, të ruajtura mirë, e cila është njohur nga UNESCO .

Dritaret e veçanta të qytetit kanë çuar në pseudonimin e tij, duke krijuar një horizont magjepsës që kap thelbin e së kaluarës së Shqipërisë. Disa nga atraksionet më të dukshme përfshijnë Kalanë e Beratit në majë të kodrës dhe Muzeun Ikonografik Onufri, kushtuar artit bizantin.

Aventurë në lartësi të mëdha në Alpet e Shqipërisë

Ky Park Kombëtar mahnitës i Alpeve të Shqipërisë ofron një arratisje emocionuese për entuziastët e natyrës. Shtigjet e saj sfiduese, ujëvarat befasuese dhe fshatrat tradicionale malore ofrojnë një përvojë autentike të malësisë. Vetëm sigurohuni që të keni kujdes për arinjtë e zinj.

Piramida e Tiranës

Piramida e Tiranës, dikur një muze kushtuar udhëheqësit afatgjatë komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, është një strukturë ikonike që simbolizon historinë komplekse të vendit. Edhe pse një monument i diskutueshëm për shumë vite, u vendos në vitin 2017 që kjo pjesë e jashtëzakonshme e arkitekturës të rinovohej dhe jo të prishej.

Kohët e fundit ajo u shndërrua në një qendër IT rinore për Teknologjitë Kreative, e cila hapi dyert e saj në maj 2023. Ngjitni një nga shkallët e shumta në muret e piramidës për një pamje spektakolare të Tiranës.

Rrënojat madhështore të Parkut Kombëtar të Butrintit

Shtëpia e rrënojave të qytetit antik të Buthrotum, Parku Kombëtar i Butrintit është një tjetër vend i bukurisë natyrore që ofron gjithashtu një vështrim në tapiceri të pasur historike të rajonit.

Një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, ky vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s krenohet me mbetjet e ruajtura mirë të qytetërimeve greke, romake dhe bizantine. Ju mund të vizitoni një teatër romak, muret e qytetit të lashtë dhe madje edhe mbetjet e 2 kështjellave, të gjitha të vendosura midis një pylli të qetë.

Izolim magjepsës në ishullin e Sazanit

Dikur një bazë ushtarake, ishulli i Sazanit është tani një destinacion intrigues, duke ofruar një përzierje unike të bukurisë natyrore dhe historisë së Luftës së Ftohtë. Ishulli ka një vijë bregdetare kryesisht shkëmbore, por gjithashtu krenohet me plazhin e mrekullueshëm Admiral dhe disa resorte luksoze.

 Jetë e gjallë e natës në Bllokun e Tiranës

Nëse jeni duke kërkuar për një natë të mrekullueshme në qytet ndërsa jeni në Shqipëri, ‘Blloku’ në Tiranë është një vizitë e domosdoshme. Dikur ekskluzive për elitën komuniste, zona tani është e mbushur me bare, klube dhe restorante në modë që janë të hapura për të gjithë, duke ofruar një pjesë të gjallë të kulturës moderne shqiptare.

Gjirokastër: Qyteti i Gurit

Hyni në një libër historie të gjallë në Gjirokastër, i vendosur në jug të Shqipërisë. I njohur si “Qyteti i Gurit”, rrugët me kalldrëm të Gjirokastrës dhe qyteti i vjetër i ruajtur bukur ofrojnë një dritare në një epokë të shkuar. Mos e humbisni Kalanë mbresëlënëse të Gjirokastrës, e cila ofron pamje panoramike mbi qytet dhe më gjerë.

Diell, det dhe rërë në Ksamil

I vendosur pak larg Rivierës Shqiptare , fshati piktoresk i Ksamilit është i njohur për plazhet e tij të mrekullueshme. Ishujt e Ksamilit në afërsi të bregut janë gjithashtu një ikje e përsosur për ata që kërkojnë paqen për të bërë banjo dielli dhe për t’u zhytur në ujëra të pastër kristal.

Liqeni i Komanit dhe Fierzës me traget

Përfundoni udhëtimin tuaj duke marrë tragetin Komani përmes një rrjeti liqenesh bruz dhe shkëmbinjve në veri të Shqipërisë. Ky udhëtim mahnitës shpesh krahasohet me fjordet norvegjeze, duke dhënë një përfundim të qetë për aventurën tuaj shqiptare, shkruhet në artikullin e medias skoceze.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?