Gazetari rus dënohet me 22 vjet burg, akuzohet për tradhti 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një gazetar investigativ rus është dënuar me 22 vite burg për akuzën e “tradhisë së lartë”.

Ivan Safronov u shpall fajtor për dhënien e sekreteve ushtarake ruse tek inteligjenca çeke. Ai i ka hedhur poshtë akuzat.

Safronov punoi si gazetar për një dekadë, duke mbuluar çështjet ushtarake dhe të sigurisë për të përditshmen kryesore ruse të biznesit Kommersant, përpara se të bëhej këshilltar i kreut të korporatës ruse të hapësirës Roscosmos në maj 2020.

- Advertisement -

Ai deklaron se gjatë punës së tij ka mbledhur informacione nga burime të hapura dhe nuk ka bërë asgjë të paligjshme. Roscosmos ka thënë gjithashtu se Safronov nuk ka pasur akses në sekretet shtetërore dhe thotë se akuzat nuk kanë të bëjnë me punën e tij.

Ish-gazetari kishte refuzuar edhe ofertën e prokurorëve për të rrëfyer dhe për të marrë një dënim me 12 vjet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×