English

Gjermani, evakuohen rreth 11 mijë persona pas zbulimit të një bombe “angleze” në Dyseldorf

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se 11 mijë persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre në Dyseldorf, pas zbulimit të një bombe angleze në një kantier ndërtimi.

- Advertisement -

Mëngjesin e së premtes, administrata vendore dhe shërbimet zjarrfikëse i kanë kërkuar 11,650 personave të largohen nga zona ku u zbulua një bombë me një peshë prej 1 ton.

Administrata vendore shkroi në Twitter, se gjithë personat në një rreze prej 500 metrash nga vendi ku u zbulua bomba duhet të largohen. Sipas përllogaritjeve , kjo prek rreth 11,650 njerëz.

Në Twitter ata shkruanin se “Të premten në mëngjes një bombë angleze e llojit ’10-cent’ është zbuluar pranë një kantier ndërtimi, në një zonë që më parë ndodhej burgu i Dyseldorfit. Demontimi i bombës do të kryhet sot. Sipas vlerësimeve paraprake, rreth 30 mijë persona janë prekur nga kjo ngjarje”.

Veç kësaj, 19,245 personave, në një rreze prej 1 kilometër përreth vendngjarjes, ju është kërkuar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre deri në një lajmërim të dytë. 

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?