Google gjobitet me 391 milionë dollarë për mashtrim të përdoruesve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania Google pranoi të paguante 391.5 milionë dollarë, për të mos nisur procedurat ligjore që kishin nisur kundër saj nga 40 shtete federale amerikane.

Prokurorët e shtetit kanë akuzuar Google se ka mashtruar përdoruesit e saj në lidhje me mbledhjen e të dhënave për vendndodhjet e tyre, edhe kur ata çaktivizojnë gjurmimin e vendndodhjes kur konfigurojnë llogaritë e tyre, raporton BBC.

Kompania u urdhërua të jetë transparente në lidhje me gjurmimin e vendndodhjes në të ardhmen dhe të zhvillojë një faqe interneti ku përdoruesit mund të shohin saktësisht se çfarë të dhënash po mblidhen.

- Advertisement -

Muajin e kaluar, Google i pagoi 85 milionë dollarë shtetit të Arizonës për padi të ngjashme mbi mbledhjen e të dhënave të vendndodhjes së përdoruesve dhe ende nuk ka shkuar në gjyq për padi nga Teksasi, Indiana, Uashingtoni dhe Distrikti i Kolumbisë.

Vendndodhjet e përdoruesve ndihmojnë reklamuesit kur synojnë produktet, kështu që Google gjeneron të ardhura vjetore prej 200 miliardë dollarësh nga reklamat.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

TË FUNDIT

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. “Kam pasur privilegjin të...

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×