English

Greqia do të ndërtojë gardh mbi ujë në Detin Egje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Greqia po planifikon që të ndërtojë një gardh notues në Detin Egje, në përpjekje për të parandaluar kalimin e emigrantëve nga Turqia në ishujt e saj.

- Advertisement -

Gardhi, që do të jetë 2.7 kilometra i gjatë do të ketë jetë lartësi prej 50 centimetra dhe do të përbëhet nga rrjeta.

Pritet që të kushtojë rreth 500 mijë euro për ndërtimin dhe mirëmbajtjen për tri vite.

Ministri grek i Mbrojtjes,  ka hapur garën për kontraktorët privatë që do të ofrohen për ndërtimin, që pritet të kryhet brenda tri muajve.

Projekti vjen si pjesë e përpjekjeve të qeverisë së re në Greqi për të plotësuar premtimin për një luftë më të fortë migracionit ilegal.

Gjatë vitit 2019, 60 mijë emigrantë dhe refugjatë kanë arritur që të hyjnë në ishujt e Greqisë. Ky numër është gati sa dyfishi i një viti më parë sipas OKB-së.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?