English

Greta Thunberg bëhet shembull për të tjerët, vetizolohet pas dyshimeve për COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përmes një statusi në rrjetin social Instagram, aktivistja e klimës Greta Thunberg ka bërë me dije se ka vendosur të vetizolohet pasi ka shfaqur disa simptoma të COVID-19 pas kthimit të saj Europa qendrore.

- Advertisement -

Ajo rrëfen se dyshonte se mund të ishte infektuar vetëm pasi babai i saj filloi të shfaqte të njëjtat simptoma njëkohësisht me të.

“Fillova të ndihem e lodhur, kisha dhimbje fyti dhe kollë. Babai im kishte të njëjtat simptoma, por shumë më të rënda dhe kishte edhe temperaturë.”

Në Suedi testimet kryhen vetëm për persona t që paraqesin simptoma të rënda dhe që kanë nevojë për ndihmë mjekësore.  

“Atyre që ndihen të sëmurë u është thënë që të qëndrojnë në shtëpi dhe të vetizolohen, unë nuk jam testuar për COVID-19 por ka shumë të ngjarë që ta kem pasur, duke marrë shkas nga simptomat dhe rrethanat.”

Përmes postimit të saj, Thunberg ka përçuar dhe një mesazh ndërgjegjësimi për të rinjtë, të cilët janë dhe grupmosha më pak e rrezikuar nga vdekja por janë mbartës të një tjetër risku, atij të transmetimit të sëmundjes tek grupet me rrezikshmëri të lartë.  

“Ne, që nuk i përkasim grupit të rrezikut kemi një përgjegjësi shumë të madhe, veprimet tona mund të bëjnë diferencën midis jetës dhe vdekjes për shumë të tjerë,” u shpreh Thunberg.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The last two weeks I’ve stayed inside. When I returned from my trip around Central Europe I isolated myself (in a borrowed apartment away from my mother and sister) since the number of cases of COVID-19 (in Germany for instance) were similar to Italy in the beginning. Around ten days ago I started feeling some symptoms, exactly the same time as my father – who traveled with me from Brussels. I was feeling tired, had shivers, a sore throat and coughed. My dad experienced the same symptoms, but much more intense and with a fever. In Sweden you can not test yourself for COVID-19 unless you’re in need of emergent medical treatment. Everyone feeling ill are told to stay at home and isolate themselves. I have therefore not been tested for COVID-19, but it’s extremely likely that I’ve had it, given the combined symptoms and circumstances. Now I’ve basically recovered, but – AND THIS IS THE BOTTOM LINE: I almost didn’t feel ill. My last cold was much worse than this! Had it not been for someone else having the virus simultainously I might not even have suspected anything. Then I would just have thought I was feeling unusually tired with a bit of a cough. And this it what makes it so much more dangerous. Many (especially young people) might not notice any symptoms at all, or very mild symptoms. Then they don’t know they have the virus and can pass it on to people in risk groups. We who don’t belong to a risk group have an enormous responsibility, our actions can be the difference between life and death for many others. Please keep that in mind, follow the advice from experts and your local authorities and #StayAtHome to slow the spread of the virus. And remember to always take care of each other and help those in need. #COVID #flattenthecurve

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?