English

Gruaja me kostum fluturues ndërmerr një mision shumë të veçantë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pilotja e cila është gati të eksplorojë kostumin fluturues  shprehet se shpreson të frymëzojë gratë e tjera për të realizuar ëndrrat e tyre. Leigh Coates, një pilote 47-vjeçare, do të garojë në serinë e inaugurimit Ndërkombëtar të Garave Jet Suit në Bermuda.

- Advertisement -

“Kur kuptova se do të isha gruaja e parë që shkoja kaq larg dhe do të fluturoja me jemp suit u emocionova me të vërtetë sepse ky është një titull që unë do të jem në gjendje ta mbaj përgjithmonë,” tha Coates.

“Kur fluturoj me kostumin  është një lloj si të sjell të ardhmen e botës dhe të kaluarën dhe ëndërron se janë  të gjitha së bashku në një dhe nuk ka asgjë tjetër, nuk ka asnjë mënyrë për ta përshkruar atë derisa ta keni provuar vetë. Unë do të thoja  është ‘magji'”,  shprehet 47-vjecarja.

Në Serinë e garave Jet Suit do të jenë gjashtë pilotë që garojnë rreth e rrotull një porte dhe harqeve.

Seria Ndërkombëtare e Garave Jet Suit fillon në Bermuda në 21 Mars. Coates, e cila peshon vetëm 57 kg, do të veshë 5 turbina të vogla që prodhojnë pak më shumë se njëqind kilogramë, që kontrollohen duke lëvizur krahët e saj. Ajo është një pilote e apasionuar  që e filloi trajnimin e saj të parë për fluturim në moshën 15 vjeç – duke fituar certifikimin e saj si pilot ndërsa ajo ishte akoma adoleshente.

Ndërsa garat Jet Suit mund të jenë një sport krejt i ri, ajo beson se prejardhja e saj si pilote dhe mijëra orë fluturim helikopterësh të nivelit të ulët do të thotë që ajo ka qenë në mënyrë efektive  në marrjen e përfitimin e shumë trajnimeve.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?