English

Hapet gara për ndërtimin e Milot-Fier, Balluku: Ndikim të ndjeshëm në ekonomi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zv.kryeministrja Balluku ka njoftuar hapjen e garës për ndërtimin e autostradë Miloti-Fier, pjesë e Korridorit Blu.

- Advertisement -

Teksa theksoi se pandemia bëri që të zmbrapsjes nisja e punës për ndërtimin e 114 km të autostradës Milot-Fier nga 300 km të Korridorit Blu, Balluku tha se qeveria ka vendosur që aksin nga Miloti-Fier ta segmentojë duke i dhënë mundësi kompanive ofertuese.

Balluku dha detaje edhe për rrugën e Arbrit teksa theksoi se brenda 17 muajve do të dorëzohet tuneli i Murrizit. Ndër të tjera theksoi se kanë hasur vështirësi ndaj është rishikuar projekti dhe është shtyrë afati kontraktual.

Rruga e Arbrit në nëntor të vitit të kaluar u bë e aksesueshme në një pjesë të saj, por mbeten disa pjesë të rëndësishme për t’u dorëzuar siç është tuneli i Murrizit. Ky tunel na ka vendosur para një vështirësie të madhe sa i përket gjeologjisë dhe na është dashur të rishikohej projekti e të shikohej hyrja veriore me 120 metra duke bërë që të shtyhet dhe afati kontraktual i kësaj pjese të veprës së Rrugës së Arbrit”, tha Balluku.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?