English

Humb jetën në moshën 68-vjeçare ish-kryeministri kinez Li Keqiang

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kryeministri kinez Li Keqiang vdiq nga një atak i papritur në zemër të premten herët në Shanghai.

- Advertisement -

Ai ka humbur jetën në moshën 68-vjeçare.

Li, i cili ishte nominalisht lideri numër 2 i Kinës deri në fund të vitit të kaluar, shërbeu si kryeministër i vendit për një dekadë nga 2013 deri në mars të këtij viti nën udhëheqësin e fortë Xi Jinping.

Gjatë kohës së tij në rol, Li lundroi në ekonominë e dytë më të madhe në botë përmes një periudhe sfiduese të rritjes së teknologjisë dhe tensioneve tregtare me Shtetet e Bashkuara, rritjes së borxhit të qeverisë dhe papunësisë dhe pandemisë Covid-19.

Në vitin e tij të fundit në pushtet, ekonomisti nga trajnimi kishte qenë një zë i fortë paralajmërues për sfidat ndaj ekonomisë së Kinës mes bllokimeve të përhapura Covid-19.

Ai mbështeti përpjekjet për të rritur punësimin dhe për të ruajtur stabilitetin ekonomik.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?