English

I dënuar me vdekje, i burgosuri amerikan pritet të ekzekutohet me azot

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një i dënuar me vdekje në Alabama është disa orë larg kryerjes së ekzekutimit të parë në SHBA me gaz azot, pasi humbi apelimet e minutës së fundit.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, Gjykata e Lartë e SHBA dhe një gjykatë më e ulët e apelit kanë refuzuar të bllokojnë atë që avokatët e Kenneth Eugene Smith e quajtën një dënim mizor dhe të pazakontë.

Azoti duhet të derdhet në trupin e tij përmes një maske deri në 15 minuta.

Smith, 58 vjeç, u dënua në vitin 1989 për vrasjen e gruas së një predikuesi, Elizabeth Sennett, në një vrasje me pagesë.

Ekzekutimi i Alabamës është planifikuar të bëhet nga e enjtja.

Smith do të ishte personi i parë që do të vritej me këtë metodë në SHBA dhe sipas Qendrës së Informacionit të Dënimit me Vdekje, kudo në botë.

Avokatët e të burgosurit – i cili është në dënuar me vdekje që nga viti 1996 – i thanë BBC-së të mërkurën mbrëma se ata po bënin një tjetër apel në gjykatën më të lartë të vendit me shpresën e një pushimi për orën e 11-të.

Smith i tha BBC-së në fillim të kësaj jave përmes përgjigjeve me shkrim se pritja për të mësuar fatin e tij ndihej si “torturë”.

Alabama tashmë u përpoq të ekzekutonte vrasësin e dënuar me injeksion vdekjeprurës dy vjet më parë.

Por përpjekja dështoi sepse xhelatët nuk ishin në gjendje të ngrinin një damar përpara se urdhri i vdekjes të skadonte në mesnatë.

Smith ishte një nga dy burrat e dënuar për vrasjen e 45-vjeçares Sennett në një vrasje pagesë prej 1000 dollarësh (790 £) më 18 mars 1988.

Ajo u rrah me një pajisje zjarri dhe u godit me thikë në gjoks dhe qafë. Vdekja e saj u organizua për t’u dukur si një grabitje në shtëpi.

Burri i saj, një predikues i zhytur në borxhe, kishte orkestruar skemën për të mbledhur paratë e sigurimit. Ai vrau veten ndërsa hetuesit u mbyllën brenda.

Vrasësi tjetër i Smith, John Forrest Parker, u ekzekutua në vitin 2010.

Në gjyqin e tij, Smith pranoi se ishte i pranishëm kur viktima u vra, por tha se ai nuk mori pjesë në sulm.

Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka thënë se vrasja me gaz e Smithit mund të përbënte torturë ose trajtim tjetër mizor, çnjerëzor ose poshtërues dhe bëri thirrje për ndalim.

Avokatët e Smith paraqitën një sfidë në Gjykatën e Lartë, duke argumentuar se vënia e të dënuarve përmes përpjekjeve të shumta për ekzekutim shkel Amendamentin e Tetë të Kushtetutës së SHBA, i cili mbron nga dënimi “mizor dhe i pazakontë”.

Të mërkurën, gjyqtarët nuk pranuan të dëgjojnë apelin dhe refuzuan kërkesën e tij për të ndaluar ekzekutimin.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?