I fundit i egër në Evropë | Përgatitje për ta përfshirë lumin Vjosë në UNESCO

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Parku Natyror i lumit Vjosë, pjesë e të cilit është edhe lumi Drino, falë biodiversitetit si dhe resurseve të shumta po tërheq vëmendjen e organizmave kombëtarë dhe ndërkombëtare.

I cilësuar si lumi i fundit i egër në Evropë, Parku Natyror i Vjosës përfshin potenciale të rëndësishme natyrore dhe ekoturistike, të cilët duhen mbrojtur dhe miradministruar.

“Ne kemi nisur siç e dini që prej një viti, një proces shumë të rëndësishëm të mbrojtjes së pari si Park Natyror dhe tani po e përgatisim si Park Kombëtar që është niveli me i lartë i mbrojtjes së një pasurie natyrore. Procesi është duke përfunduar në qeveri  për të shpallur së shpejti Vjosën, Park Kombëtar. Jo vetëm kaq por jemi edhe në një tjetër proces ndërkufitar me Greqinë për të bërë një Park Natyror të tillë ndërkufitar”, tha Mirela Kumbaro, Ministre e Mjedisit.

- Advertisement -

Ndërsa Parku Natyror i Vjosës përfshin site të rëndësishme dhe vlera të trashëgimisë kulturore së fundi edhe UNESCO ka shprehur interes për t’i dhënë një status të veçantë, sipas standarteve ndërkombëtare, kësaj zone.

“Për të inicuar një proces të regjistrimit të Vjosës si biosferë, aq më tepër një biosferë ndërkombëtare bashkë me Greqinë. Sigurisht ky është një proces që fillon tani në formën e një ideje dhe që dhe do të ketë një procedurë shumë të gjatë siç normalisht parashikohet nga rregullat ndërkombëtare”, theksoi Kumbaro.

Lumi Vjosë buron në zonën kufitare midis Shqipërisë dhe Greqisë ndërsa përshkon rreth 70 kilometra në territorin grek për të vazhduar më pas me një gjatësi prej 210 kilometra në vendin tonë. Zonat që përshkon ky lumë kanë biodiversitet të larmishëm natyror dhe vlera të veçanta turistike.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...

Rikthehet pas 8 vitesh, festivali folklorik i Gjirokastrës, mbi 1200 pjesëmarrës

Nga data 24 qershor deri në 1 korrik në Gjirokastër do të rikthehet festivali folklorik. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë më shumë se...

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

TË FUNDIT

Zyrtare/ Macron dhe presidentja Osmani takohen këtë të enjte në Moldavi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka njoftuar se të enjten, më 1 qershor, së bashku me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, do të bisedojë me...

Rikthehet pas 8 vitesh, festivali folklorik i Gjirokastrës, mbi 1200 pjesëmarrës

Nga data 24 qershor deri në 1 korrik në Gjirokastër do të rikthehet festivali folklorik. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë më shumë se...

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

Mat/ Mbytet një person afër “Urës së Zogut”

Në vendin e quajtur "Ura e Zogut", mbi lumin Mat, është mbytur një person. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se në vendngjarje janë...

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×