Array

64,4% e shqiptarëve ”shumë të sigurt” që do të votojnë, Sejamini: Pjesëmarrja e lartë lajm i mirë për opozitën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sondazhi i dytë i Euronews Albania dhe MRB, i prezantuar mbrëmjen e së enjtes në ‘Barometrin Politik’, tregoi se 64,4 për qind e qytetarëve të pyetur kanë thënë se janë shumë të sigurt që do të votojnë në zgjedhjet e 25 prillit.

Për drejtuesin e emisionit me ‘Me pak fjalë’ në Euronews Albania, Neritan Sejamini kjo përqindje shumë e lartë tregon një dëshirë për të ndryshuar atë që është aktualisht, ndaj teorikisht mund të thuhet se kjo favorizon opozitën.

Sipas tij, fakti që sondazhi përfshin vetëm votues realë, që jetojnë në Shqipëri, i bën edhe më të besueshme shifrat, edhe pse siç tha, beson se përqindja e pjesëmarrjes në votime do të jetë më e ulët, siç ka ndodhur rëndom në çdo palë zgjedhje në Shqipëri.

“Nëse ke një dëshirë më shumë se e zakonshmja për të votuar, kjo teorikisht, por edhe në shumicën e rasteve të studiuara në botë, tregon se ka një dëshirë për ndryshim.

Nëse këto shifra janë të vërteta, ky është një lajm shumë i mirë për opozitën. Personalisht mendoj se përqindja e pjesëmarrjes do të jetë më e vogël.

Por kjo është përqindja e atyre që janë në Shqipëri, ndaj ky është rezultati real. Listat tona janë të fryra me njerëz që nuk jetojnë ose nuk votojnë në Shqipëri”, tha z. Sejamini.

Lexoni gjithashtu:

Shqiptarët priren të votojnë partitë më shumë se kandidatët

Kur do të quhet e vlefshme vota? Analistët shpjegojnë dilemat në “Barometri Politik”

Kur vota quhet e vlefshme? Analistët shpjegojnë dilemat në “Barometri Politik”

Kandidatin apo partinë, Manjani thirrje votuesve: Po nuk zgjodhët partinë, e keni çuar votën dëm

Pesha e votës preferenciale për kandidatin, Blendi Çeka shpjegon kur dhe si i merret mandati listës së partisë


Etiketimet

Britania eksperimenton javën me 4 ditë punë, pa shkurtim page

Në Mbretërinë e Bashkuar do të testohet mundësia që punonjësit të punojnë një ditë më pak në javë. Punonjësit do të punojnë 32 orë, në vetëm 4...

A do të nominohet filmi ‘Zgjoi’ për Oscars 2022?

Më 27 janar Akademia e Oscars do të fillojë votimin për nominimin e filmave. Në këtë votim merr pjesë edhe Kosova me filmin ‘Zgjoi’. Përzgjedhja e...

6 të vdekur dhe 1562 të reja me COVID-19

Gjashtë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa janë konfirmuar 1562 raste të reja me virusin. Infektimet e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER