Array

Godole: Kandidatët e rinj po penalizohen, do të përfitojnë ”ujqërit” e zonës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Drejtorja e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, Jonila Godole tha se vonesat në nxjerrjen e listave të kandidatëve nga secila parti penalizon kandidatë e rinj, të cilët presupozohej të sillnin frymën e re në këto parti, dhe favorizon ata kandidatë të vjetër që vendosen gjithmonë në pjesën e sigurt të votës.  


“Unë shoh një vonesë me llojin e fletës së votimit dhe problemi është lista e kandidatëve. I mëshohet idesë për kandidatë të rinj që të sjellin një lloj freskie, që nuk kanë preferencë partinë, por që sjellin një frymë të re.

Kandidatëve të rinj në mënyrë të padrejtë iu lihet shumë pak kohë, do marrin shumë pak vota dhe nga kjo përfitojnë ata që janë ”ujqërit e zonës”. U trumbetua si një hapje e listave, por edhe të rinjtë që do të futen aty do penalizohen nga mungesa e kohës”, tha znj. Godole

Sipas saj, fakti që njerëzit priren të votojnë partinë dhe jo kandidatët lidhet me faktin se njerëzit e kanë të qartë se si zgjidhen kandidatët në listat e partive, ndaj nuk kanë shumë besim.

“Tregon se ne jemi shumë të fokusuar tek partia, sepse kandidatët tanë janë pa ngjyrë dhe fytyrë në përgjithësi, sepse listat dalin shumë vonë dhe për shkak të mungesës së demokracisë së brendshme të partive. Populli e di si zgjidhen kandidatët. Sa më shumë themi që listat të jenë cilësore, aq më pak janë të tilla”, u shpreh znj. Godole.


Etiketimet

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...


TË FUNDIT

BE pezullon rregullat e borxhit për shkak të pasigurisë ekonomike

Brukseli propozoi një pezullim të rregullave të BE-së për menaxhimin e borxhit publik dhe deficitit për një vit më shumë, deri në fund të...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi se aktualisht bota...

Starbucks mbyll të gjitha kafenetë e saj në Rusi

Gjigandi i kafesë Starbucks thotë se ka dalë nga Rusia dhe nuk do të jetë më i pranishëm atje, sipas një njoftimi për shtyp...

Zbulohet laborator me mbi 10 mijë bimë kanabis në veri të Kosovës

Policia e Kosovës gjatë një aksioni për goditjen e kontrabandës në veri të vendit, ka zbuluar një laborator për kultivimin e kanabisit. Ministri i Punëve...

Rastet e fundit pozitive me COVID vetëm në 3 qarqe

Gjatë ditës së fundit në Shqipëri janë identifikuar 17 raste pozitive me COVID-19 nga kryerja e 623 testimeve. Të gjitha rastet janë zbuluar vetëm në...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER