“Udhëtarët” mësojnë të krijojnë anije me vela në Vlorë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Argëtim e gjallëri, mikpritje me buzëqeshje të pandarë në fytyrë, det dhe laguna, kulturë e trashëgimi, janë pasqyra e atyre që kanë shijuar “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji në qytetin e Vlorës.

Por Vlora ofron akoma më shumë gjatë këtij sezoni turistik dhe në episodin e radhës “Udhëtarët”, vizitojnë artizanin Axhem Binaj e na tregojnë si ai krijon anijet me vela.

Të krijosh dhe ndërtosh një anije me vela nuk është e thjeshtë, por mjeshtri ndërton dy deri në tre të tilla në ditë. Krijimi i skicës, prerja me smeril, punimi me dorë, bërja e spirancës apo lyerja me bojë janë disa nga fazat që duhet të kalojë ndërtimi i një anije me vela.

Axhem Binja tregon se dëshira për të bërë këtë zanat i ka lindur kur punonte si peshkatar dhe ka filluar të punojë në vitin 1992. Mijëra anije që ka punuar në këto vite i ka shitur në Itali dhe Shqipëri, ndërsa anije më e madhe e ndërtuar është 4 metra e ndodhet në Durrës.

Me katalogët që gjenden të punishtja, ai tregon për “Udhëtarët” fotot e anijeve që ka ndërtuar duke filluar nga anija Çezar e deri te Liburna. Por anija e ndërtuar për një kapiten grek i sjell në mendje emocionet që kanë kapluar këtë të fundit kur e mori.

“Anija që kam ndërtuar për një kapiten grek ishte mbytur dhe ai më sjell një foto për ta punuar. Në momentin që vjen e merr anijen e përfunduar atij i mbushen sytë me lot,” rrëfen ai.

Por Vlora është e njohur edhe për kulinarinë, ku ndër pjatat më të veçanta është rizoto me karkaleca, një pjatë italiane të cilën e gatuan shef Fadili. E gatuar me karkaleca, ananas, oriz dhe e përzierë me erëza duke i dhënë një shije shumë të mirë.


 

Etiketimet

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

TË FUNDIT

Drejtori i Pfizer infektohet COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të lehta, raporton Reuters. Burla,...

Qytetarët ndezin qirinj për viktimat e tragjedisë në Mal të Zi

Cetinjasit sonte kanë nderuar bashkëqytetarët e tyre të vdekur në ngjarjen tragjike të 12 gushtit, duke ndezur qirinj në nderim të viktimave. Qytetarët kanë filluar...

29-vjeçarja përplas me makinë 3 persona, 5 ngjarjet kryesore

Aksident në Tiranë, 3 të lënduar Një aksident me tre të lënduar është shënuar të hënën në mbrëmje në Tiranë. Burime për Euronews Albania konfirmojnë...

Grabitet shtëpia e Mariah Carey-t

Një incident fatkeq i ka ndodhur këngëtares Mariah Carey ndërsa ishte me pushime. “Page Six” raporton se në korrik, ndërsa Carey ishte me pushime në...

‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?