Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Reuters” dhe ka deklaruar se shumë shpejt do të përmendë emrat e personave të tjerë të përfshirë në komplotin për ekzekutimin e saj.

Gjatë intervistës, George Degiorgio, një nga tre të dyshuarit për vrasjen e reporteres investigative, ka treguar edhe detaje mbi pagesën që iu bë për të kryer krimin.

“Po ta kisha ditur kush ishte do të kisha kërkuar më shumë para për të bërë vrasjen. Do kisha kërkuar 10 milionë euro dhe jo 150 mijë sa mora”, ka thënë Degiorgio.

E njohur për shkrimet e saj mbi korrupsionin në Maltë, gazetarja Daphne Caruana Galizia humbi jetën në tetor të 2017-s, kur një sasi eksplozivi shpërtheu poshtë makinës së saj.

Asokohe ajo po bënte kërkime mbi mafien e pranishme në ishull dhe lidhjet e saj me pushtetin. Vdekja e saj tronditi vendin dhe shkaktoi një valë protestash për të kërkuar drejtësi.

Mes shumë vlerësimeve që iu dhanë asaj ishte edhe krijimi i çmimit Daphne Caruana Galizia për gazetarinë nga Parlamenti Evropian.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

TË FUNDIT

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...

Temperatura deri në 38 gradë të premten, parashikimi i motit për javën

Meterologia e Meteoalb, Lajda Porja tha se gradualisht po i vjen fundit freskimit të motit dhe se do të rikthehen temperaturat e larta në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?