Zbehen shanset për të gjetur të mbijetuar nga shembja e akullnajës në Itali

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet italiane vijojnë kërkimet për 13 alpinistët e zhdukur pas shembjes së pjesshme të akullnajës Marmolada, në malet Dolomite.

Ekipet e shpëtimit kanë rikuperuar tashmë 7 trupa, ndërsa numërohen edhe 8 të plagosur. Edhe pse kanë kaluar 2 ditë, ka ende shpresë për të gjetur të mbijetuar.

“Duhet të jemi realistë, të gjesh dikë të gjallë në këto rrethana është një mundësi shumë e vogël, pasi veprimi mekanik i këtij lloj orteku ka një impakt shumë të fortë tek njerëzit, ndaj dhe shanset janë shumë të kufizuara”, thotë operatori i shpëtimit, Alex Barattin.

Një pjesë gjigante e akullnajës u shemb, duke marrë përpara çdo gjë që i dilte në shteg, përfshirë rreth 30 alpinistët.

Ekspertët bien dakord se shkëputja ishte shkak i ndryshimeve të klimës dhe se fare pak mund të bëhej për ta parandaluar atë.

“Nuk mund të bëjmë shumë në një plan afatshkurtër sepse akullnajat po vuajnë nga klima, që është shumë e nxehtë për to. Gjithashtu është për faktin se ato reagojnë me ngadalë. Mënyra se si akullnajat do të evoluojnë në dekadat e ardhshme po diktohet nga forma e tyre aktuale, që është shumë e madhe për klimën. E rëndësishme është të bëjmë diçka, efektet e të cilës mund t’i ndjejmë në gjysmën e dytë të shekullit”, u shpreh shkencëtari, Harry Zekollary.

Nxehtësia formoi një xhep uji poshtë akullnajës, më e madhja në Itali, që më pas ra për shkak të rëndesës. Kërcënimi vazhdon. Terreni është i paqëndrueshëm dhe një shembje e re nuk përjashtohet.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?