Greqia pret që 1 milionë turistë të vizitojnë vendin në javën e parë të gushtit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në Greqi presin që një milion turistë të mbërrijnë në aeroportet e vendit vetëm në javën e parë të muajit gusht.

Ministri i Turizmit, Vassilis Kikilias tha se gjatë muajit korrik, fluturimet ndërkombëtare hyrëse kanë kaluar 950 mijë në javë, shkruan Schengen Visa Info.

Sipas ministrit, shërbimi i akomodimit në muajin maj është rritur, duke kaluar gjysmë miliardë euro  se në të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Gjithashtu, xhiroja e bizneseve në sektorin e hotelierisë është rritur për 40 milionë euro krahasuar me tre vite më parë.

Sipas ministrit Kikilias, ndër destinacionet më të preferuara për vizitorët, përveç aeroporteve të Athinës dhe Selanikut, janë ishujt e Egjeut juglindor dhe Cikladët, Kreta dhe Korfuzi.

Ishujt grekë kanë regjistruar shifra rekord të turistëve në dhjetëditëshin e parë të nuajit korrikut.

Më shumë se 2 milionë pasagjerë kanë zbritur në një nga pesë aeroportet ndërkombëtare në Egjeun Jugor.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?