Qëllohet për vdekje një person që sulmoi zyrat e FBI

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet në SHBA po hetojnë motivet mbi ngjarjen ku një njeri i armatosur u përpoq të depërtonte në zyrën e FBI-së në Cincinnati dhe mbeti i vrarë në një shkëmbim zjarri.

Ngjarja vjen mes paralajmërimeve të FBI-së se agjentët federalë mund të përballeshin me sulme pas kontrollit në shtëpinë e Donald Trump.

Autoritetet federale po shqyrtojnë nëse personi i armatosur, 42-vjeçari Ricky Shiffer, kishte lidhje me grupe ekstremiste të ekstremit të djathtë si “Proud Boys”.

Shiffer besohet të ketë qenë në Uashington në ditët përpara të sulmeve të 6 janarit 2021 dhe mund të ketë qenë në Kongres atë ditë, sipas zyrtarit që po heton çështjen, i cili nuk u lejua të diskutonte hetimin publikisht dhe foli me kusht të anonimitetit.

Shiffer nuk u akuzua për asnjë krim në lidhje me sulmin e 6 janarit, tha zyrtari.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zgjedhjet në Brazil, Lula dhe Bolsonaro do të përballen me balotazh

Zgjedhjet e Brazilit po shkojnë në një raund të dytë në të cilin krahu i majtë Luiz Inácio Lula da Silva do të përballet...

Taksisti Bara: Ora 8:30, kulmi i trafikut në Tiranë

Taksisti Xhevit Bara tha në një intervistë për Euronews Albania se trafiku në Tiranë nis rreth orës 7:30, e ka pikun në 8:30 dhe...

Sot nis viti i ri shkollor në Kosovë pas 5 javësh grevë

Pas pezullimit të grevës pesë javore, sot fillon mësimi në të gjitha nivelet e arsimit para-universitar në Kosovë. Viti i ri shkollor duhej të fillonte...

TË FUNDIT

Zgjedhjet në Brazil, Lula dhe Bolsonaro do të përballen me balotazh

Zgjedhjet e Brazilit po shkojnë në një raund të dytë në të cilin krahu i majtë Luiz Inácio Lula da Silva do të përballet...

Taksisti Bara: Ora 8:30, kulmi i trafikut në Tiranë

Taksisti Xhevit Bara tha në një intervistë për Euronews Albania se trafiku në Tiranë nis rreth orës 7:30, e ka pikun në 8:30 dhe...

Sot nis viti i ri shkollor në Kosovë pas 5 javësh grevë

Pas pezullimit të grevës pesë javore, sot fillon mësimi në të gjitha nivelet e arsimit para-universitar në Kosovë. Viti i ri shkollor duhej të fillonte...

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?