English

I shikonte njerëzit “me fytyra demonësh”, zbulohet çregullim i rrallë neurologjik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur Victor Sharrah u zgjua një ditë në nëntor 2020, ai kishte frikë se ishte në një lloj “bote demonike”. Kur shikonte fytyrat e njerëzve, ata dukeshin “si demon”, me veshë, hundë dhe gojë të shtrirë mbrapa dhe me brazda të thella në ballë, faqe dhe mjekër.

- Advertisement -

“Nuk mund ta imagjinoni sa e frikshme ishte”, tha 59-vjeçari nga Clarksville, Tennessee.

Ajo që ai po shihte në të vërtetë ishin shtrembërime, të shkaktuara nga një çrregullim neurologjik tepër i rrallë, i njohur si prosopometamorphopsia, ose PMO. Akoma më e pazakontë në rastin e zotit Sharrah ishte se, kur ai shikonte një telefon ose ekran kompjuteri, fytyrat e njerëzve dukeshin normale

Sipas Sky News kjo u dha shkencëtarëve një mundësi interesante për ta vënë zotin Sharrah në qendër të një studimi të ri interesant, rezultatet e të cilit u publikuan së fundmi në revistën e respektuar mjekësore, The Lancet.

Për herë të parë, studiuesit ishin në gjendje të rikrijonin këto shtrembërime të rralla PMO në formën e fotografive.

Çfarë është PMO?

Raportohet se ka më pak se 100 raporte të rasteve të publikuara të PMO dhe shkencëtarët ende nuk e kuptojnë plotësisht se çfarë e shkakton atë. Megjithatë, ata dyshojnë se është shkaktuar nga mosfunksionimi në rrjetin e trurit që merret me përpunimin e fytyrës.

Shtrembërimet mund të ndryshojnë nga rasti në rast, me njerëz të tjerë që raportojnë se shohin njerëz me sy të varur ose të vendosur, dhe të tjerë raportojnë se shohin tipare “të ngjashme me shtrigën”.

Është interesante se ndryshe nga një person që përjeton halucinacione për shkak të një çrregullimi mendor, një person me PMO është i vetëdijshëm se ajo që po sheh është një shtrembërim ose se diçka nuk është në rregull me shikimin e tyre.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?