“I thyen këmbët dhe dhëmbët”, familjarët e Jani Rustemaj në protestë: Është dhunuar

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Familjarët e Jani Rustemaj dolën këtë të hënë në protestë para Ministrisë së Drejtësisë.

Jani Rustemaj u arrestua më 12 prill për veprën penale të vjedhjes ndërsa dy ditë më pas ai shfaqi problem shëndetësore dhe që prej 17 prillit ai gjendej në QSUT në gjendje kome deri në momentin që ndërroi jetë.

Rrethanat re vdekjes së 27-vjeçarit janë ende të paqarta ndërsa familjarët e tij të cilët dolën në protestë hedhin dyshime se ndaj tij është ushtruar dhunë.

- Advertisement -

“Dua drejtësinë e çunit. Kush e ka rrahur, kush e ka nxirë nga policia. Ka pasur shenja dhune. Ishte I nxirë nga trupi, te këmbët. Ia kishin thyer këmbët. Me dru ia kishin thyer këmbët”,-thotë një e afërme.

“Ma morën djalin si kokra e mollës dhe ma sollën me arkivol. Djali im nuk ka pasur agjë. Duam drejtësi për djalin tim. Ne dyshojmë për dhunë, ai si ka pasur dhëmbnët e thyer kur e kapën”,-tha nëna e tij.

Nëna e tij ka deklaruar se i biri u arrestua për vjedhjen e një palë atleteve dhe një tapeti. Ndërkohë Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për vdekjen e 27-vjeçarit Jani Rustemaj.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Reshje intensive breshëri në juglindje, trashësia shkon deri në 3 cm

Kanë mjaftuar pak minuta më reshje të dendura breshëri që Pogradeci të mbulohej i tëri me bardhësi aq sa të ngjante në një ditë...

TË FUNDIT

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth 40%, në krahasim...

“Nuk di si do jetojë pa ty”, vajza e policit të vrarë në Kosovë rrëqeth me fjalët

Vajza e policit Afrim Bunjaku, Arbenita, ka prekur me fjalim e saj në mbledhjen përkujtimore të babait, i cili u shpall “Hero i Kombit”. Në...

Reshje intensive breshëri në juglindje, trashësia shkon deri në 3 cm

Kanë mjaftuar pak minuta më reshje të dendura breshëri që Pogradeci të mbulohej i tëri me bardhësi aq sa të ngjante në një ditë...

Situata në Veri/ Balla e Hasani nisen drejt Kosovës, pjesë në homazhet për Bunjakun

Ministri i Brendshëm Taulant Balla dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani janë nisur drejt Kosovës, për të marrë...

Emrat/ Presidenti Begaj dekreton ambasadorët e rinj

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar këtë të hënë lirimet dhe emërimet e ambasadorëve. Me propozim të Kryeministrit, dekretoi lirimet dhe emërimet e Ambasadorëve si më...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×