Indeksim pagash çdo vit, do rriten me ritmin e çmimeve në treg

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pagat në vend do të indeksohen çdo vit në nivelin e rritjes së çmimeve. Ndërkohë, punonjësit përveç rrogës dhe shpërblimeve do të marrin edhe trajtime të tjera financiare. Ky është propozimi në letër,  që ka hedhur qeveria këto ditë për konsultim.

Punonjësit e shtetit, përvec pagës dhe shpërblimeve duhet të kenë të drejta për përfitime të tjera, përfshi edhe trajtime financiare.

Po ashtu, ligji duhet të rregullojë rrogat me indeksimin e cmimeve, që llogarit INSTAT.

- Advertisement -

Pra, nëse çmimet e tregut rriten 5%, edhe rrogat duhet të rriten në këtë masë. Në ligjin aktual, rritja e çmimeve në treg nuk i balancon pagat.

Këto janë disa nga propozimet e që do të çojnë në ndryshimin e ligjit të përcaktimit të pagave, të hedhura për konsultim publik.

Çështja e rrogave është kthyer në betejë për qeverisjen qendrore e vendore, për të garantuar mbajtjen e punonjësve brenda institucioneve ku ata punojnë dhe brenda vendit njëkohësisht.

Projketligji mbron edhe pagën minimale, dhe aspekte të tjera në kodin e punës.

Ai është publikuar këto ditë për të përfshirë në diskutim edhe biznesin privat, i cili u mënjanua për vendimin e rritjes së pagës minimale në 40 mijë lekë.

Vendimi për rritjen e pagës minimale me 6 mijë lekë shtesë u mor në 1 mars, ndërsa konsultimet për rishikimin e ligjit po nisin 3 javë më vonë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

TË FUNDIT

Gazetari zbulon prapaskenat: Po mos ishte Kim, në krye të SPAK s’do ishte Dumani

Gazetari Eni Ferhati tha në emisionin Now në Euronews Albania se nuk përjashtohet mundësia që brenda Prokurorisë së Posaçme mund të ketë segmente të...

Vallai i Liridonës zbulon se është kontaktuar nga disa persona: Çfarë kanë ofruar

Vëllai i Liridona Ademajt, Leondardi, ka bërë të ditur se shumë qytetarë i ofrohen me informacione për ngjarjen që lidhet me vrasjen e motrës...

Arian Çani: Beleri më merr shpesh në telefon, për çfarë i ka bërë “mirë” burgu

Gazetari Arian Çani është shprehur se zhvillon biseda të shpeshta telefonike me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili ndodhet në paraburgim...

Në të njëjtin burg me Dakon dhe Kokën, Fredi Beleri: Ja si ja kaloj me ta

Kryetari i zgjedhur i bashkisë Himarë, Fredi Beleri i cili ndodhet në paraburgimin e Durrësit prej 7 muajsh tregoi në një intervistë ekskluzive për...

“Ne himariotët jemi kokëfortë”- Beleri: S’do ja dilni me mua, ju hajdutët e pronave

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi Beleri, është shprehur se shkeljet e ligjit dhe vjedhja e votave për të cilat ai akuzohet dhe po...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×