‘Instrument shantazhi’, BE reagon për bllokimin e gazit rus

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i Rusisë për të ndaluar dërgimin e gazit për disa shtete në Evropë është “një instrument shantazhi”, shprehet shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Si Kievi ashtu edhe Brukseli thonë se Moska po përdor energjinë për të shantazhuar vendet që mbështesin Ukrainën.

Ajo thekson se vendet anëtare të BE-së kanë plane emergjence për këtë skenar dhe Komisioni Evropian është në kontakt të ngushtë më të gjithë shtetet për të siguruar dërgesat alternative.

- Advertisement -

Gjigandi rus i energjisë Gazprom paralajmëron Poloninë dhe Bullgarinë se do të ndërpresë furnizimin me gaz nëse dy shtetet nuk paguajnë me rubla.

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar që vendet që ai i cilëson  “jomiqësore” të zbatojnë një skemë sipas së cilës ata duhet të hapin llogari në Gazprombank dhe të bëjnë pagesat për importet e gazit rus në rubla.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

TË FUNDIT

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...

Braverman: Pritet valë e re emigrantësh shqiptarë, çfarë tregoi studimi në Kukës

Sekretarja e Brendshme britanike, Suella Braverman, ka paralajmëruar një valë të re emigrantësh shqiptarë që pritet të kalojnë Kanalin e Le Mans-it këtë verë. Sipas...

Sulmi në digën në Ukrainë, reagon BE: Krim lufte, Rusia do të mbajë përgjegjësi

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka reaguar pas sulmit rus në digën e Nova Kahovkës të Ukrainës. Në një postim që ka bërë në...

Vjosa Osmani takon Lajçak dhe Eskobar

Presidentja e  Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim këtë të martë përfaqësuesin special të BE-së për Dialog, Miroslav Lajçak, si dhe të dërguarin...

Zelensky mbledh Këshillin e Sigurimit pas sulmit në digë

Pas sulmit në digën në Ukrainë, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mblodhi sot Sigurinë e Këshilli të Ukrainës. Mësohet se kreu i administratës presidenciale të Ukrainë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×