Ish-presidenti i Francës, Sarkozy apelon dënimin për korrupsion

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-udhëheqësi i Francës, Nicolas Sarkozy nis sot apelin e tij kundër një dënimi për korrupsion.

Ish-presidenti po del para gjykatës së Parisit me të bashkëpandehurit Herzog dhe Azibert.  Gjykimi i çështjes do të zgjasë deri më 16 dhjetor.

Vitin e kaluar, një gjykatë e shpalli Sarkozy-n, i cili shërbeu si president i Francës nga viti 2007 deri në 2012-n, fajtor për përpjekjen për të korruptuar një gjykatës dhe për të ndikuar në tregtinë gjatë kohës së tij në detyrë.

- Advertisement -

Gjyqi iu referua përpjekjeve të Sarkozy dhe avokatit të tij për të korruptuar një gjyqtar me një ofertë pune në këmbim të informacionit konfidencial mbi një çështje ligjore në të cilën ishte i përfshirë ish-presidenti 67-vjeçar.

Sarkozy u dënua me tre vjet burg.

Ishte vetëm hera e dytë në historinë moderne franceze që një ish-kryetar shteti dënohej për një krim — pas Zhak Shirak në vitin 2011 — dhe hera e parë që një ish-president u shpall fajtor për korrupsion.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI| Tritoli në Fresk, kush është autori që hodhi në erë fasonerinë

Shpërthimi me tritol në një fasoneri në zonën e Freskut është zbardhur nga policia. Edmond Arapi është 46-vjeçari i arrestuar për ngjarjen pasi u zbulua...

“Ma ki parasysh fëmijën”, Sina: Prindërit ndërhyjnë te administratori për maturantët

Ekspertja e arsimit Irida Sina tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se prindërit ndërhyjnë te administratori për maturantët. Sipas saj edhe...

“Do ishim duke mbajtur zi për të vdekurit”, deklarata e fortë e komandantit të KFOR

Komandanti i KFOR-it në Kosove ka lëshuar një deklaratë të fortë rreth situatës në Veri. Ai ka bërë të ditur se nëse nuk do...

TË FUNDIT

EMRI| Tritoli në Fresk, kush është autori që hodhi në erë fasonerinë

Shpërthimi me tritol në një fasoneri në zonën e Freskut është zbardhur nga policia. Edmond Arapi është 46-vjeçari i arrestuar për ngjarjen pasi u zbulua...

“Ma ki parasysh fëmijën”, Sina: Prindërit ndërhyjnë te administratori për maturantët

Ekspertja e arsimit Irida Sina tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se prindërit ndërhyjnë te administratori për maturantët. Sipas saj edhe...

“Do ishim duke mbajtur zi për të vdekurit”, deklarata e fortë e komandantit të KFOR

Komandanti i KFOR-it në Kosove ka lëshuar një deklaratë të fortë rreth situatës në Veri. Ai ka bërë të ditur se nëse nuk do...

Zbardhet shpërthimi me tritol në Tiranë, organizatori i pagoi 1 mln lekë të miturit

Policia e Tiranës ka zbardhur shpërthimin me tritol që ndodhi në ambientet e një fasonërie në zonën e "Freskut" në kryeqytet disa ditë më...

Pse dalin tezat e maturës kur hartuesit “ngujohen”? Përgjigjet Nora Malaj

Ish-ministrja e Arsimit Nora Malaj tregoi për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se që nga momenti që e ka drejtuar maturën shtetërore, në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×