Ish-presidenti i Gjeorgjisë rrezikon të vdesë në burg

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvili i cili po vuan dënimin në burg, mund të vdesë nëse nuk merr kujdesin e duhur, paralajmëruan mjekët këtë të premte.

Saakashvili ka hyrë dy herë në grevë urie në muajt e fundit për të protestuar kundër burgosjes së tij, shkruan Euronews.

Kur hyri në grevë për herë, 54-vjeçari nuk konsumoi ushqim për 50 ditë dhe tashmë ka rreth 20 ditë që ka hyrë sërish në grevë urie.

- Advertisement -

Ditën e sotme, disa mjekë që ekzaminuan Saakashvilin në burg thanë se ai vuante nga një çrregullim i rëndë neurologjik, anoreksia dhe çrregullimi i stresit post-traumatik. Ata kanë kërkuar që Saakashvili të transferohet urgjentisht në një spital.

Saakashvili, i cili udhëhoqi Gjeorgjinë nga viti 2004 në 2013, u arrestua dhe u burgos në tetor 2021 pas kthimit të tij nga Ukrina ku jetoi për 8 vite. Ai u dënua për shpërdorim detyre, por ka mohuar akuzat dhe thotë se burgimi i tij ishte politik.

Arrestimi i tij përkeqësoi krizën politike në Gjeorgji që shpërtheu pas zgjedhjeve parlamentare në 2020, të cilat u fituan ngushtë nga partia në pushtet, por sipas opozitës ishin të manipuluara.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

TË FUNDIT

Shpenzimet për lodra fëmijësh, këtë vit erdhi mall me vlerë 13 milionë euro

Lodrat e fëmijëve që kanë ardhur këtë vit në Shqipëri kushtojnë 13 milionë euro. Ato janë importuar kryesisht nga Kina, Greqia e Italia. Tregu i...

Rritet sërish inflacioni, 3.9% në muajin nëntor

Inflacioni u rrit lehtë në muajin nëntor, duke prekur nivelin 3.9 %. Të dhënat e INSTAT tregojnë, se ai qëndron mbi nivelin normal për...

Bonus për shtresat në nevojë, Mete: Do ta ndajmë brenda këtij viti

Pas pensionistëve që marrin bonus 5000 lekë këtë fundvit, qeveria do të miratojë shpërblim edhe për shtresat në nevojë. Lajmin e bën të ditur, Ministri...

“Sot të kryhet kjo punë”- Lala: Murseli e zbatoi me nxitim planin, ka diçka të madhe

Gazetarja investigative Klodiana Lala ka zbuluar bisedat mes Naim Murselit dhe Kushtrim Kokallës, para vrasjes së Liridonës. Në “Euronews Albania”, Lala tha se gjatë bisedës...

Vuçiç akuzohet për blerje votash, partia e presidentit me call center

Në kulmin e fushatës elektorale në Serbi ka shpërthyer një skandal për blerje votash. Një grup investigimi gazetarësh zbuloi një call center në periferi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×