English

“Ismail Kadare nuk vdes”, sa e njohin qytetarët gjeniun e letrave shqipe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanë kaluar katër ditë nga ndarja nga jeta e shkrimtarit te njohur ndërkombëtar Ismail Kadare.

- Advertisement -

Mirëpo pasuria e tij letrare, si romanet, prozat apo poezitë e tij, mbeten në duart e lexuesve.

Për Euronews Albania, qytetarët shprehen se Kadarenë e njohin si ikonë të letërsisë, ndërsa veprat e tij janë dëgjuar në të gjithë botën

Ata shprehen se kanë një lidhje shpirtërore me veprat e gjeniut të letrave shqipe, ndërsa janë përpjekur që krijimtarinë e shkrimtarit ta përcjellin dhe te miqtë e tyre.

Ndërsa librarët shprehen se ditët e fundit ka pasur një interes te lartë të lexuesve për të pasur një vepër të Kadaresë.

Kadare mbylli sytë mëngjesin e 1 korrikut në moshën 88-vjeçare. Veprat e tij u përkthyen në 45 gjuhë të botës, ndërsa është nominuar disa herë për çmimin “Nobel”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?