English

Italianët dhe francezët ndër të parët të huaj që u larguan nga Gaza

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa shtetas të huaj kanë filluar të kalojnë kufirin nga Gaza në Egjipt, thanë zyrtarët dhe mediat egjiptiane.

- Advertisement -

Katër shtetas italianë janë larguar në mënyrë të sigurt nga Rripi i Gazës përmes vendkalimit Rafah të mërkurën, sipas ministrit të Jashtëm të Italisë, Antonio Tajani.

“Sapo fola me katër italianët e parë që u larguan nga Rripi i Gazës. Ata janë të lodhur, por në gjendje të mirë, të ndihmuar nga konsulli italian në Kajro. Ne vazhdojmë të punojmë për të nxjerrë të gjithë të tjerët”, tha Tajani në një postim në rrjetet sociale.

Katër italianët përfshijnë vullnetarë nga OJQ-të ndërkombëtare. Njëri prej tyre është i martuar me një grua palestineze, sipas Tajanit.

Një zëdhënës i ministrisë tha se 10 shtetas të tjerë italianë mbeten brenda Rripit të Gazës, duke përfshirë dy gra shtatzëna të cilat ministria shpreson se do të lirohen deri në fund të javës.

Tre shtetas italo-izraelitë u vranë në sulmet terroriste të 7 tetorit, sipas ministrisë.

Ndërkohë, pesë shtetas francezë u larguan nga Gaza përmes pikës kufitare Rafah të mërkurën, tha ministria e jashtme franceze në një deklaratë.

Sipas njoftimit, qytetarët janë pritur nga një ekip i ambasadës franceze në Egjipt.

Franca ka punuar për evakuimin e rreth 170 personave nga Gaza, duke përfshirë qytetarët, të afërmit e tyre dhe punëtorët palestinezë, kanë thënë më parë zyrtarët francezë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×