Jeta e 300 banorëve në rrezik, në Cestinjë rrëshqitja e dherave rrezikon banesat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Dhjetra familje ne fshatin Cestije të Bashkisë Belsh jetojnë çdo ditë me makthin e rrëshqitjes së dherave, që po u rrezikon edhe shtëpite e tyre.

Edhe pse rreshqitja më e madhe është regjistruarne muajin maj të ketij viti, ende nuk është bërë asgje konkrete nga Bashkia e Belshi.

Përbërja gjeologjike e tokës favoziron rrëshqitjen e dherave, sidomos gjatë periudhës së shirave.

- Advertisement -

Banorët e zonës i tremben faktit se përveç rrugës që tashmë është shkatërruar, në rrezik janë dhe banesat.

“Po na shembet rruga, shtepitë po na i merr poshtë, njeri s’po vjen. Kemi frike naten, nuk rrihet, themi se do na vije dheu tek shtepia, do na permbysi”, thanë ata.

Shqetësimi i banorëve lidhet edhe me rrezikun që përballen rreth 70 fëmijë të fshatit, që udhëtojnë përgjatë kësaj rrugë për të ndjekur shkollën.

Lidhur me këtë problematikë, Euronews Albania u interesua pranë Bashkisë Belsh, por nga institucioni në fjalë nuk pranuan të flisnin, duke mos marrë përgjegjësi për zgjidhjen e kësaj problematike.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×