JETESË

Vaksinimi i fruthit, Tomini: Përmirësohet situata, mbulesa vaksinale arrin në 94%

Frika nga Covid e përzier me paranojën e disa prindërve se vaksina e fruthit shkakton autizëm, bëri që niveli i vaksinimit të fëmijëve zbres...

Dëmtohen varret në kishën e Shën Mëhillit, shirat ekspozojnë jashtë eshtrat

Prej kohësh varrezat që ndodhen në Kishën e Shën Mëhillit në lagjen Dukas të Patosit janë dëmtuar për shkaqe të erozionit, çka ka bërë...

Uiski i rrallë thyen rekordin e pijes më të shtrenjtë në botë, ja vlera e tij

Një shishe e rrallë uiski është shitur për 2.7 milionë dollarë, duke thyer rekordin për verën apo pijet alkoolike më të shtrenjtë të shitur...

Inteligjenca artificiale kërcënon miliona vende pune në Korenë Jugore

Gati katër milionë vende pune në Korenë e Jugut janë në rrezik që të zëvendësohen prej inteligjencës artificiale në dy dekadat e ardhshme, ka...

14-nëntori, Dita Botërore e Diabetit

Diabeti, është një sëmundje kronike e shkaktuar nga nivelet e larta të glukozës në gjak gjatë një periudhe të gjatë kohore. Transportin e glukozës...

TË TJERA

Farmacitë japin barna pa recetë? Toma: Nuk është e vërtetë. Mungon rregullorja

Farmacitë shpesh vihen nën presionin e kontrolleve, se po japin në kundërshtim me ligjin barna pa recetë. Përballë kësaj situate presidentja e urdhrit të farmacistit...

7 gjëra që duhet të dini për sigurinë në internet

Përdorimi i internetit është kthyer në një zakon të përditshëm për miliona njerëz në mbarë botën, që do të thotë se si në çdo...

Prodhimi i ullirit, pa përkrahje/ Fermerët kërkojnë mbështetje: S’kemi krahë pune

Fermerët e prodhimit të ullirit kërkojnë mbështetje nga institucionet. Ata deklarojnë se kanë nevojë për subvencione dhe garantimin e tregut. "Ulliri është burimi kryesor i...

Kuzhinat më të mira në botë, ja ku renditet Shqipëria

Sipas një renditjeje nga TasteAtlas Awards (2022), rezulton se kuzhinat më të mira në botë janë ato të Italisë, Greqisë, Spanjës, Japonisë, për të vijuar me atë indiane, meksikane, turke,...

Franca ndalon shitjen e këtij modeli të iPhone, shkak rrezatimi i lartë

Franca ka urdhëruar kompaninë Apple të ndalojë shitjen e iPhone 12 për shkak të emetimit të tepërt të rrezatimit elektromagnetik. Mbikëqyrësi francez i tha gjithashtu...

Zbulohet ekzoplaneti me oqean, Nasa: Ka kushte të nevojshme për jetën

Dioksidi i karbonit dhe metani janë zbuluar në atmosferën e ekzoplanetit të titulluar K2-18 b, i cili është 8 herë më i madh se...

Buka e zezë apo e bardhë, kush është më e shëndetshme

Si të dallojmë se cila është buka më e shëndetshme në një kohë kur në furrat e bukës na serviren lloje nga më të ndryshmet,...

Ulet numri i përfituesve të bonusit të bebes, 43% e tyre lindën jashtë Shqipërisë

Bonusi i beve, një nismë e qeverisë për të ndikuar në rritjen demografike, këtë vit ka pasur më pak përfitues. Kjo për shkak se...

Celulari te foshnjet, okulistja: Gabim! Dëmton shikimin në mënyrë të pariparueshme

Telefoni, është zgjidhja që i japin shpesh prindërit e rinj, në momentin që fëmija qan apo duan ta ushqejnë. Por kjo sjellje sipas okulistëve...

Studimi: Ecni 5000 hapa në ditë, mjaftueshëm për të qëndruar të shëndetshëm

Prej kohësh është thënë se 10,000 hapa në ditë është numri magjik që ju nevojitet për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por...

Partneri i aktores Sandra Bullock ndërron jetë në moshën 57-vjeçare

Bryan Randall, partneri afatgjatë i aktores fituese të Oskarit, Sandra Bullock, ka vdekur pas një beteje trevjeçare me sklerozën laterale amiotrofike (ALS). Lajmin e ka...

Studimi: Njerëzit me peshë të madhe trupore kanë një tru ndryshe nga të tjerët

Shkencëtarët nga Universiteti i Kembrixhit zbuluan se një pjesë e trurit e njohur si hipotalamusi, e cila kontrollon oreksin ndër të tjera, është dukshëm...

Qendrat e suvenireve në Gjirokastër në shërbim të turizmit: I njohim me traditat

Prej  disa vitesh në zonën historike të Gjirokastrës, Aurel Hatika administron biznesin familjar  të prodhimit dhe tregtimit të suvenireve dhe kryesisht të veshjeve popullore. Së...

Gatimi me lëndë djegëse, OBSH: ¼ e popullsisë i përdorin, shkaktojnë 3 mln vdekje

Një e katërta e popullsisë në botë gatuan duke përdorur lëndë djegëse që shkaktojnë ndotje me pasoja shëndetësore. Sipas raporti të OBSH, 3 nga 10...

Çiftet që flenë në dhoma të ndara përmirësojnë marrëdhënien e tyre

Gjumi në dhoma të ndara për shkak të një partneri që gërhet mund të përmirësojë marrëdhëniet e njerëzve në vend që të shënojë fundin,...

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...

Mos i shkulni thinjat, estetistët paralajmërojnë se rrezikoni të mbeteni pa flokë

Shumë njerëz kur iu shfaqen thinjat e parë, mendojnë një zgjidhje shumë të shpejtë për t'i eleminuar...thjesht i shkulin. Por kjo mund të jetë shumë e rrezikshme. Jennifer...

75% e njerëzve nuk e lajnë këtë pjesë të trupit në dush

Është pjesa e vetme e trupit që tre të katërtat e njerëzve nuk e lajnë rregullisht në dush. Bëhet fjalë për këmbët...Por ekspertët shëndetësorë po u bëjnë...

Qershori, muaji i ndërgjegjësimit për skoliozën

Skolioza është një lakim i shtyllës kurrizore. Një shtyllë kurrizore e shëndetshme e parë nga përpara ose mbrapa është e drejtë. Kur shfaqet skolioza, lakimi...

Un Women: Gratë në Shqipëri shpenzojnë 5 orë në ditë për fëmijët

Shqipëria duhet të bëjë më shumë në sigurimin e kujdesit universal për fëmijët duke ju dhënë kështu më shumë mundësi fuqizimit të grave. Një...

Mungon orientimi për vizitorët, domosdoshmëri sinjalistika turistike në Gjirokastër

Numri i lartë i turistëve kërkon edhe shërbim më të mirë ndaj tyre. Në qytetin e Gjirokastrës është bërë e domosdoshme mirëmbajtja dhe ripërtëritja...

Java ndërkombëtare e ndërgjegjësimit ndaj miopisë

Miopia është një shqetësim vizual i refraksionit që ndodh kur syri është shumë i gjatë. Imazhi formohet para retinës, dhe miopi shikon turbullt nga...

Përdorimi i rregullt i internetit nga të moshuarit, ul me 50% rrezikun e demencës

Shpesh na thuhet të kemi kujdes për rreziqet e kohës së tepërt para ekranit, por një studim sugjeron se përdorimi i rregullt i internetit mund të...

Studimi: Pilulat e gjumit, mund t’ju mbrojnë nga sëmundjet e kujtesës

Marrja e pilulave të gjumit duket të jetë e lidhur me mbrojtjen e trurit dhe mbrojtjen e kujtesës, të pakën kështu thotë një studim...

TË FUNDIT

Borrell thirrje Kosovës dhe Serbisë nga selia e NATO-s: Zbatoni marrëveshjet!

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë do të jetë një nga pikat kyçe të diskutimit...

IGJEUM: Do të vijojë përkeqësimi i motit, reshje të dendura në Librazhd

Librazhdi ështe përfshirë nga reshje të dendura shiu që nuk pushojnë prej disa orësh dhe erëra të forta. Po kështu sipas parashikimit të IGJEUM...

Katër të vrarë nga sulmet ruse në ndërtesat e banimit në Ukrainë, thotë Kievi

Rusia i ka sulmuar një ndërtesë banimi dhe disa shtëpi private në Ukrainë të martën, duke i vrarë katër njerëz dhe plagosur pesë të...

1304 metra kuq e zi me origam, flet artistja që krijoi flamurin më të madh në botë

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Erdogan: Izraeli duhet të gjykohet për “krime lufte” në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i ka thënë të martën sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, se Izraeli duhet të...

Rita Ora uron 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Urimin këngëtarja e njohur ka zgjedhur ta bëjë përmes disa fotografive...

MË TË SHIKUARAT

Flamuri shqiptar drejt rekordit Guiness! Projekti që nderon shqiptarët

Artistja nga Kosova, Arbnora Fejza, emri i të cilës është shkruar tre herë në librin e rekordeve botërore Guinnes ne kuadrin e festes se...

Grabitet argjendaria në Kamëz, policia në vendngjarje

Një argjendari është grabitir nën kërcënimin e armës mbrëmjen e së martës në Kamëz. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 17:15, në rrugën “Nënë...

Xhaka, Shaqiri dhe Daku urojnë 111-vjetorin e Pavarësisë

Futbollistët Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Mirlind Daku kanë uruar përmes postimeve në rrjete sociale 111-vjetorin e Pavarësisë. Sot mbushen 111 vjet nga dita kur...

Rrëshqitje dherash në rrugët rurale në Gjirokastër, ndërhyjnë Emergjencat

Reshje intensive që përfshinë ditën e sotme zonën e Gjirokastrës kanë shkaktusr rrëshkitjen e dherave në disa rrugë ruralë. Si shkak i erozionit ka vështirësi...

Nxirren të gjithë punëtorët e ngujuar në një tunel në Indi para dy javëve

Ekipet e shpëtimit i kanë nxjerrë të gjithë 41 punëtorët e ndërtimit të cilët kishin mbetur të ngujuar në një tunel bjeshkor në Indi,...

VIDEO| Stuhi në Mal të Zi, era e fortë rrezikon të përmbysë anijen turistike

Anija turistike Amadea, i cili është në pronësi të një kompanie gjermane, tërhoqi vëmendjen e vendasve kur për pak u përmbys mëngjesin e sotëm...

Kriset marrëdhënia Barcelona-Xavi, katalanasit kritika për humbjen e kreut

Aventura e Xavi Hernandez në krye të Barcelonës mund të përfundojë më shpejt nga ç’pritej, kjo për faktin se marrëdhënia mes palëve është krisur. Sipas...

Cilat janë fjalët më të kërkuara në Google nga shqiptarët për vitin 2023

Nga ChatGPT deri tek kërkime për punë, këto janë fjalët kyçe më të kërkuara nga shqiptarët në dritaren kërkimore Google përgjatë 12 muajve të...

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufijtë me Rusinë pas rritjes së emigrantëve

Finlanda do të mbyllë të gjithë kufirin e saj lindor me Rusinë, për shkak të shqetësimeve për migrimin. Kryeministri Petri Orpo e bëri njoftimin gjatë një konference...

Reshjet rritin prurjet e përrenjve, rrezikojnë përmbytjen disa banesa në Gjirokastër

Gjatë ditës së sotme zona e Gjirokastrës është përfshirë nga reshje intensive shiu të shoqëruara dhe me erë të fortë. Rritja e nivelit të ujit,...

EMISIONI ILVA NOW

Dita e Kulturës Arbëreshe, mbahen aktivitete dhe koncert në Gjirokastër

Në Ditët e Kulturës Arbëreshe në qytetin e Gjirokastrës është zhvilluar një aktivitet i veçantë, i cili ka pasur në qendër promovimin e traditave...

Festa unike e tifozëve nga Shkupi, dhurojnë gjak për 28 Nëntor

Grupi i tifozëve “Shvercerat” nga Shkupi kanë festuar 28 Nëntorin në mënyrë unike. Në stadium, por jo duke tifozuar. Duke dhënë gjak. Të organizuar së bashku...

Si u festua 28 Nëntori në Shkodër, ngrihet flamuri mes reshjeve intensive

Edhe sheshi para bashkisë së Shkodrës u bë pjesë e festimeve në kuadër të 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë. Në një ceremoni...

Kishin ardhur nga Gostivari për festimet, përfshihet në aksident autobusi me nxënës

Një autobuz me targa të Gostivarit, i cili transportonte nxënës shqiptarë nga Maqedonia e Veriut për të marrë pjesë në Festat Kombëtare të 28...

Franca ndalon pirjen e duhanit në vende publike

Franca do të ndalojë pirjen e duhanit në plazhe dhe vende të tjera publike, si parqe dhe pyje, si pjesë e një plani kombëtar...

Festimet në Korçë për 111-vjetorin e Pavarësisë, kisha bekon flamurin

Edhe në Korçë është festuar 111-vjetori i shpalljes së pavarësisë. Me ceremoni zyrtare, për këtë rast pranë luftëtarit kombëtar është bërë dhe ngritja e flamurit...

Si arriti Katari të shpëtojë marrëveshjen e brishtë të armëpushimit?

Marrëveshja dukej se ishte në prag të dështimit. Hamasi – grupi palestinez i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian –...

MË SHUMË NGA JETESË

Studimi: Numri i këmbës lidhet me jetëgjatësinë

Sipas një studimi suedez të pak kohëve më parë, madhësia e këmbës parashikon jetëgjatësinë tuaj! Anketimi që ka përfshirë mijëra burra e gra, e ka konfirmuar...

74-vjeçarja: Ndihem dhe dukem si të jem 20 vjeç

Një grua 74-vjeçare ka vërtetuar se mosha nuk është kufi për t'u dukur dhe për t'u ndjerë mirë dhe i ka ndarë këshillat e...

10 organet e trupit tonë pa të cilat mund të jetojmë, e të bëjmë jetë normale

Ndoshta jo të gjithë e dinë por ka disa organe në trupin tonë pa të cilat ne mund të jetojmë, dhe madje të bëjmë...

Mos e mbani më tështimën! Ja çfarë po i shkaktoni vetes

Shumë njerëz e mbajnë tështimën në shenjë respekti për ambientin ku ndodhen, apo njerëzit përreth. Teshtitja është mënyra se si sistemi i frymëmarrjes largon irrituesit...