A do të jenë moshat e reja përgjegjëse për rritjen e numrit të viktimave nga COVID-19

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teksa numri i rasteve me coronavirus është rritur me shifra eksponenciale në disa vende europiane, disa zyrtarë kanë fajësuar të rinjtë e moshave 20-30.

Ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, tha injorimi i masave të distancimit social nga të rinjtë ishte përgjegjës për rritjen e numrit të rasteve në Mbretërinë e Bashkuar.

Disa të rinj kanë thënë për Euronews se nuk i respektojnë domosdoshmërish masat e distancimit social me njëri-tjetrin, por se janë shumë të kujdesshëm kur vjen puna tek kontaktet me ata që janë më të rrezikuar nga virusi.

Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se përhapja e virusit tek të rinjtë do të çojë drejt rritjes së numrit të rasteve e më pas rritjes së numrit të shtruarve.

A është COVID-19 i rrezikshëm për të rinjtë?

Ka të rinj që janë “sëmurë rëndë dhe madje kanë vdekur” nga COVID-19, thekson drejtori i OBSH për Europën, Dr Richard Pebody.

Që nga fillimi i marsit, mbi 1 mijë të rinj nga mosha 20 deri në 40 vjeç janë trajtuar në repartin e terapisë intensive në Francë.

Rezultatet nga një studim i “King’s College” në Londër zbuloi se 60 mijë nga 300 mijë persona që kishin simptomat që zgjasnin më shumë se tre muaj, një zbulim tejet shqetësues sipas autoriteteve britanike.

A mund të kontribuojnë të rinjtë imunitetin e tufës?

Në fillim të pandemisë, disa ekspertë thanë se përhapja e virusit në komunitet mund të sjellë imunitet ndaj virusit.

Por shpeshherë kur ekspertët flasin për imunitetin e tufës, ajo do të ishte e mundur përmes administrimit të vaksinës.

“Strategjia e imunitetit të tufës nuk ka të ngjarë që të jetë e suksesshme, madje mund të jetë një rrugëtim i rrezikshëm për t’u marrë pasi asnjë nuk e di nëse kjo mund të arrihet ndonjëherë”, thotë pedagogia Debby Bogaert nga Universiteti Edinburgut.

Ajo shton se e vetmja mënyrë për të pasur një imunitet të sigurt dhe efikas të popullatës në shkallë 65-70 për qind është përmes vaksinës.

 

Lexoni gjithashtu: 

Franca shënon rekord të ri ditor me rreth 10 mijë raste të reja

Trump pranon se e dinte më herët për rrezikshmërinë e COVID-19: Nuk doja të përhapja panik

Jeta duhet të vazhdojë! Francezët nuk tërhiqen pavarësisht rritjes së rasteve me COVID


 

Etiketimet

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

TË FUNDIT

Manastirliu: 10 mijë turistë të huaj morën shërbim në qendrat shëndetësore

35 mijë pushues kanë marrë shërbime mjekësore në qendrat shëndetësore që në zonat turistike gjatë muajve të fundit. Shifra është publikuar nga ministrja Ministrja e...

Abazoviç duhet të dorëhiqet, ish-këshilltari: Tregoi papjekuri politike

Vasel Camaj, ish-këshilltar politik i Dritan Abazoviç tha se kryeministri shqiptar i Malit të Zi ka treguar shumë herë papjekuri politike, pasi nuk ka arritur ta...

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

17-vjeçari shqiptar fiton 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar 17-vjeçar, Ertjan Kofsha ka fituar 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?