Si po ndikojnë ndryshimet klimatike te përmbytjet?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nga përmbytjet që sollën reshjet e mëdha të shiut në Gjermani, qindra njerëz kanë humbur jetën e shumë të tjerë janë zhdukur.

Reshjet e shumta në të gjithë Europën perëndimore kanë bërë që lumenjtë kryesorë të dalin nga shtretërit e tyre.

Përmbytje këtë javë janë raportuar dhe në Belgjikë, Holandë, Francë dhe Zvicër. Pjesë të Londrës po ashtu u përmbyten nga shirat e fuqishëm.

Ndërsa Europa dhe Amerika po përballen me mot të paqëndrueshëm, shkencëtarët e klimës po shqetësohen gjithnjë për situatën e viteve të ardhshme.

Si po ndikojnë ndryshimet klimatike te përmbytjet?

Për shkak të modeleve të motit të shkaktuara nga ndryshimi i klimës globale, mundësitë për përmbytje janë rritur ndjeshëm. Ndryshimet në gjeografinë e tokës gjithashtu kanë një rol te përmbytjet.

Me disa bimësi dhe barriera të tjera tokësore që prishen si rezultat i ndryshimit të temperaturave dhe motit të çuditshëm, shumë nga masat natyrore parandaluese kundër përmbytjeve nuk ekzistojnë më.

Dëshmitë sugjerojnë se temperaturat rriten me një shpejtësi më të lartë mbi Ekuatorin, domethënë vendet në Hemisferën Veriore, të tilla si Amerika dhe Britania e Madhe, ka të ngjarë të përjetojnë ndryshime më të rëndësishme.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


 

Etiketimet

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

TË FUNDIT

Të jesh student në Tiranë është luftë për mbijetesë, thonë të rinjtë

Për Flavia Osmanin, të jesh student apo studente në Shqipëri e sidomos në Tiranë është një luftë e vazhdueshme për mbijetesë. Pë "Euronews Albania", ajo...

Rekrutët ukrainas në Britaninë e Madhe, stërviten kundër pushtuesve rusë

Deri pak javë më parë, Serhij ishte një analist biznesi në një kompani elektronike. Ndërsa Zakhar ishte një inxhinier. Tani ata janë ushtarë që...

Kanabis me postë nga Britania e Madhe, arrestohen dy të rinjtë

Dy persona janë arrestuar nga policia në kuadër të operacionit të koduar “Green mail 2”. David Shehu dhe Mariglen Vata, të dy 18 vjeç, u...

E quajtën terrorist, shkrimtari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

Shkrimtari, Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh...

Burg për 29-vjeçaren që aksidentoi për vdekje një këmbësor dhe plagosi tre të tjerë

Gjykata e Tiranës caktoi masën e sigurisë "Arrest me burg" per 29-vjeçaren, Elinta Garo. Ajo do të qëndrojë në burg për 30 ditë, deri në...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?