NASA nis kërkimet për ujë në Hënë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pyetjes nëse ka apo jo ujë në Hënë po përpiqet t’i japë përgjigje NASA. Agjencia hapësinore amerikane njofton se ka zgjedhur zonën e Polit Jugor të Hënës, ku do të dërgojë roverin e parë robotik në kërkim të ujit.

Agjencia tha se roveri, i quajtur VIPER do të ulet në Hënë për të eksploruar sipërfaqen dhe nëntokën për ujë dhe burime të tjera. Roveri do të shpenzojë 100 ditë duke kërkuar për burimet e ujit.

Zona që do të studiohet mbulon një sipërfaqe prej 93 kilometra katrorë. Pajisja hapësinore është sa madhësia e një karroce golfi dhe do të kërkojë në rezervat e ujit të akullit deri në një metër nën sipërfaqen hënore.

Roveri do të mbledhë mostra që do t’i lejojë shkencëtarët të kuptojnë më mirë shpërndarjen e burimeve në Hënë.

Anijet kozmike që rrotullohen rreth Hënës tashmë kanë identifikuar shenja uji në polin jugor, por NASA nuk e di saktësisht se ku është ai ujë apo si është përbërja e tij kimike.

“Aty ku ka ujë, ka karburant”, – është shprehur administratori i NASA-s, Bill Nelson.

Agjencia hapësinore shpreson të krijojë një bazë të përhershme në Hënë, pastaj ta përdorë atë për të nisur misionet e para njerëzore në Mars.

 


 

Etiketimet

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

TË FUNDIT

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e Kantos gjatë të...

Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5...

‘DokuFest’ ul siparin, ndahen çmimet për garuesit

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe me metrazh të shkurtër “DokuFest” ka ulur siparin e edicionit të 21-të. “Fabrika e punëtorëve” e regjisorit kroat Srdjan...

Hasi, vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar

Daily Mail i ka kushtuar një reportazh, qytetit të Hasit, ose siç njihet ndryshe “Anglisë së vogël”. Vendit të cilit Mbretëria e Bashkuar, i ka...

Shuhet regjisori Kristaq Dhamo

Ditën e sotme është ndarë nga jeta regjisori Kristaq Dhamo.  Dhamo njihet si babai i kinematografisë shqiptare. Ai realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?