Lulet e egra rreth paneleve diellore, shtëpi për bletët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Fermat diellore mund të bëhen strehë për bletët dhe pjalmuesit e tjerë nëse do të bëheshin disa ndryshime të thjeshta, sugjeron një studim i ri.

Fushat me panele diellore mbase nuk duken si vendi më i përshtatshëm për rritjen e bletëve, por nëse këto fusha menaxhohen si livadhe, mund të mbajnë katër herë më shumë bletë se livadhet e zakonshme.

Pjalmuesit janë në rënie drastike në të gjithë Evropën, numri i tyre ka rënë me 17 për qind që nga fillimi i shekullit të njëzetë.

Studiuesja Hollie Blaydes tha se fushat me panele diellore ku mbillen dhe lulëzojnë lehtësisht lule të egra, mund të përdoren si mjet për të ruajtur dhe mbështetur popullatat e pjalmuesve.

Duke simuluar modele të ndryshme të kërkimit të ushqimit të grerëzave, studiuesit zbuluan se parqet diellore të pasura me burime mund të rrisin densitetin e bletëve deri në 1 km jashtë vetë parqeve.

Kjo do të sillte shërbime pjalmuese për të korrat në tokën bujqësore përreth, nga të cilat vendasit mund të përfitonin më tej duke mbjellë bimë të varura nga pjalmuesit si borziloku dhe kunguj të njomë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

TË FUNDIT

‘Shpërthejnë’ rastet me COVID në Francë, mbi 200 mijë të infektuar në ditë

Rastet me COVID-19 kanë shpërthyer në Francë, duke arritur kulmin këtë të martë me 200 mijë infeksione ditore. Farmacitë në mbarë vendin nuk arrijnë të...

Autori i vrasjes së gazetares malteze: Do tregoj emrat ‘Vip’ të përfshirë

Personi që realizoi shpërthimin që i mori jetën gazetares së njohur malteze Daphne Caruana Galizia ka pranuar krimin në një intervistë për agjencinë e...

Katër policë të lënduar nga protesta në Shkup, thotë ministri maqedonas

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski deklaroi se 4 policë janë lënduar, si pasojë e protestës së dhunshme në...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë. Ata...

Parlamenti i Bashkimit Evropian miraton hyrjen e Kroacisë në eurozonë

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë votuar pro kërkesës së Kroacisë për t'u bërë anëtare e eurozonës, teksa vendimi do të zbatohet plotësisht vitin e...