Pse është i pamundur evakuimi i gorillës së vetme në Ukrainë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Ndërsa forcat ruse i afrohen kryeqytetit ukrainas, kopshti zoologjik i Kievit mbetet i mbyllur për vizitorët, ndërsa nuk janë bërë plane për evakuimin e kafshëve të tij.

Kopshti zoologjik është shtëpia e 4000 krijesave që i përkasin mbi 200 llojeve, duke përfshirë elefantët, devetë dhe gorillën e vetme të Ukrainës, shkruan Euronews.

Por stafi i kopshtit zoologjik thotë se mundësia për të evakuuar kafshët e saj tashmë nuk ekziston më.

“Është pothuajse e pamundur të evakuohen kafshët, sepse është e pamundur të ofrohet shërbimi dhe transporti i duhur veterinar. Tani për tani, ne kemi furnizime ushqimore për rreth dhjetë ditë”, thotë Kyrylo Trantin, shefi i kopshtit zoologjik.

Javën e kaluar, luftime të ashpra u raportuan pranë kopshtit zoologjik të Kievit, duke ngritur shqetësime për mirëqenien e kafshëve të tij në mediat sociale.

Trantin thotë se elefantëve dhe specieve të tjera të rralla po u jepen qetësues për t’i qetësuar gjatë bombardimeve.

“Për shkak se lufta po u shkakton kafshëve kaq shumë stres, disa janë zhvendosur në rrethime të brendshme dhe galeri nëntokësore”, shton ai.

Por duke parë se sulmet ruse në zonat e banuara që po bëhen gjithnjë e më të zakonshme, disa kopshte zoologjike të Ukrainës kanë evakuuar tashmë kafshët e tyre në vendet fqinje.

Të hënën, kafshët nga streha e ariut të egër Save Wild pranë Kievit u transportuan në Poloni, ku kopshti zoologjik i Poznanit u ka ofruar atyre strehim.

Pavarësisht se u rrethua nga tanket ruse gjatë rrugës, karvani prej pesë arinjsh kaloi kufirin dhe mbërriti i sigurt në destinacionin e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

TË FUNDIT

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...