A janë derrat e ardhmja e transplantit të organeve?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Transplanti i organeve ka cekur zhvillime të jashtëzakonshme. Organet e para të marra nga derrat e modifikuar gjenetikisht janë futur te njerëzit dhe marrësi i zemrës së parë të derrit arriti të mbijetojë për dy muaj.

Por, sa afër përdorimit në masë të organeve të derrave të modifikuar gjenetikisht jemi ne?

Përdorimi i organeve të kafshëve në trupin e njeriut është një ide e vjetër dhe ka variuar nga implantet e testikujve të shimpanzeve deri te veshkat dhe zemrat zëvendësuese të marra nga të afërmit tanë primat.

Problemi është se sistemi ynë imunitar e trajton organin e transplantuar si një infeksion dhe sulmon.

Fokusi këto kohë është te derrat, pasi organet e tyre janë afërsisht në madhësinë e duhur dhe ne kemi përvojë shekullore në rritjen dhe shumimin e tyre. Kjo nuk do të thotë që ju mund të shkoni në një fermë, të zgjidhni një derr dhe ta përdorni për transplant organesh.

Janë bërë përparime të mëdha në inxhinierinë gjenetike për të ndryshuar ADN-në e derrave në mënyrë që organet e tyre të jenë më të përshtatshme për sistemin tonë imunitar.

Deri tani nuk janë raportuar shenja të refuzimit të organeve, por nëse analiza e detajuar e zemrës tregon shenja të sistemit imunitar që e sulmojnë atë, derri mund të ketë nevojë për modifikime të mëtejshme për t’i bërë organet e tij të përshtatshme për trupin e njeriut, kjo për shkak se zemra e një njeriu duhet të punojë më shumë për të luftuar gravitetin duke qenë se ne ecim me dy këmbë dhe jo katër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

TË FUNDIT

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...