5 vite jetë më shumë për ata që vuajnë nga zemra dhe lënë duhanin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Duhanpirësit që kanë vuajtur nga sëmundjet e zemrës mund të lënë duhanin në këmbim të 5 viteve më shumë jetë.

Ky ishte zbulimi i një studimi të ri të prezantuar në një kongres të Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë.

Hulumtimi zbuloi se duhanpirësit do të merrnin pothuajse të njëjtin përfitim nga lënia e duhanit si ata që u nënshtrohen një regjimi me shumë ilaçe.

989 pacientë u morën në konsideratë për studimin dhe pas trajtimit të tyre me ilaçet përkatëse u vu re një diferencë mes atyre që lanë konsumin e duhanit.

“Studimi ynë tregon se heqja e këtij zakoni duket të jetë po aq efektive sa marrja e tre medikamenteve për parandalimin e sulmeve në zemër dhe goditjeve në ata me një atak të mëparshëm në zemër ose procedurë për hapjen e arterieve të bllokuara. Pacientët mund të fitojnë gati pesë vjet jetë të shëndetshme,” tha në një deklaratë autorja e studimit, Tinka Van Trier nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Amsterdamit.

Ajo shtoi se përfitimet e lënies së duhanit “janë edhe më të mëdha nga sa e kishim menduar”.

Ajo shtoi se analiza nuk mori parasysh avantazhet e tjera të lënies së duhanit, siç janë rezultatet e përmirësuara në lidhje me sëmundjet e frymëmarrjes, kancerin dhe jetëgjatësinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

TË FUNDIT

Samiti i NATO-s, Rama: Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe

Kryeministri Edi Rama ka kërkuar në Samitin e NATO-s, mbajtur në Madrid, që Kosova të ftohet në mekanizmin e Partneritetit për Paqe. Lajmin e ka...

Rreth 40 milionë njerëz në SHBA kanë rënë viktimë e mashtrimeve, thotë Civici

Ekonomisti Ardian Civici, i cili kohët e fundit ka botuar librin "Mashtruesit Financiarë", deklaroi se mashtrimi nuk është vetëm fenomen shqiptar, por edhe i...

Shtrenjtohet energjia elektrike në Maqedoninë e Veriut

Prej muajit të ardhshëm, qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të paguajnë fatura më të shtrenjta për energji elektrike, për mesatarisht 7.4 përqind. Njoftimin e...

Civici: Mashtruesit financiarë janë gjenialë, gjejnë dobësitë e sistemit

Ekonomisti dhe autori i librit "Mashtruesit financiarë", Ardian Civici thotë se këta persona janë gjenialë, pasi arrijnë që të gjejnë dobësitë e sistemit dhe...

Grevat dhe vonesat në aeroporte çorodisin transportin ajror në BE

Grevat, vonesat dhe mungesa e stafit po e kthejnë transportin ajror evropian në ferr për këtë verë. Shtetasi belg Daniel Rothier është mes viktimave. Udhëtimi...