COVID-19 uli jetëgjatësinë në Europë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Jetëgjatësia në Bashkimi Europian ishte 80.4 vjet në vitin 2020, më e lartë me 5.7 vjet për gratë (83.2 vjet) sesa për burrat (77.5 vjet).

Sipas të dhënave të Zyrës Evropiane të Statistikave, Eurostat, jetëgjatësia në lindje ka rënë me 0,9 vjet në vitin 2019, ku rënia lidhet me vdekjet e papritura të shkaktuara nga pandemia COVID-19, raporton SchengenVisaInfo.com.

Përveç kësaj, të dhënat tregojnë se ulja e jetëgjatësisë ka prekur më shumë meshkujt (1.0 vjet) sesa femrat (0.8 vjet).

Normat e këtij viti ngjajnë me ato të vitit 2013 për meshkujt, me jetëgjatësinë mesatare 77.5, ndërsa për femrat, jetëgjatësia në vitin 2020 ishte 83.2 vjet, e njëjtë me pesë vjet më parë. Megjithatë, jetëgjatësia ra me 1.27 për qind për meshkujt gjatë gjithë vitit 2020, ndërsa për femrat ra me 0.9 për qind.

Sipas vendeve me jetëgjatësinë më të lartë, Franca, Spanja, Italia dhe Greqia kanë normat më të larta. Më konkretisht, jetëgjatësia më e lartë u regjistrua në ishullin francez të Korsikës (84), i ndjekur nga Ishujt Balearik në Spanjë (83.9 vjet) dhe rajoni i Epirit në Greqi (83.3).

Ndër territoret e BE-së, gratë jetojnë më gjatë në ishullin francez të Korsikës, pasi jetëgjatësia e tyre ishte 87 vjet, e ndjekur nga rajoni spanjoll i Galicia (86.7). Dy rajone franceze (Loire dhe Midi-Pyrénées), Ishujt Åland në Finlandë dhe rajoni i Epirit në Greqi, shënuan të njëjtën jetëgjatësi të femrave; 86.4 vjet.

Sipas Kombeve të Bashkuara, jetëgjatësia mesatare globale në vitin 2019 ishte 72.6 vjet, me vende si Hong Kongu (85.29), Japonia (85.03) dhe Makao (84.68) që kanë jetëgjatësinë më të lartë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

TË FUNDIT

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...

Britania e Madhe sanksionon njeriun e dytë më të pasur të Rusisë

Kushërira e Vladimir Putinit dhe njeriu i dytë më i pasur i Rusisë janë personat më të fundit të Kremlinit që janë sanksionuar nga...

Rreth 43 mijë qytetarë janë larguar nga Kosova në 2021

Gjatë vitit 2021 janë larguar nga Kosova 42 mijë e 728 qytetarë. Rritje më të madhe të emigrimit ka shënuar komuna e Gjilanit me 4...