Del në ankand diamanti i bardhë më i madh i nxjerrë ndonjëherë në shitje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Shtëpia e ankandeve Christie’s në Gjenevë do të nxjerrë në shitje më 11 maj një diamant 228,31 karat në formë dardhe, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Vlerësimi paraprak shkon 20 milionë deri në 30 milionë dollarë. Ne presim ta shesim për çmimin më të lartë të mundshëm”, thotë Rahul Kadakia, kreu i departamentit ndërkombëtar në kompaninë Christie’s.

“Unë jam këtu prej 25 vitesh. Christie’s është këtu prej 256 vitesh. Dhe në gjithë këtë kohë, ky është diamanti më i madh i kësaj nuance që kemi nxjerrë ndonjëherë në shitje”, shtoi ai.

Guri i çmuar u zbulua, e më pas u përpunua, rreth dy dekada më parë në Afrikën e Jugut.

Në ankandin e 11 majit do të dalë dhe një tjetër diamant 205,07 karat i njohur si “Diamanti i Kryqit të Kuq”.

Diamanti i Kryqit të Kuq by Euronews Balkans

“Është mjaft e pazakontë të kemi dy diamantë 200 karat në një ankand të vetëm. Diamanti i Kryqit të Kuq peshon 205 karat dhe u gjet në 1907 në minierën ‘DeBeers’ në Afrikën e Jugut. Më pas iu shit Christie’s të Londrës në 1918 në një ankand të Kryqit të Kuqit gjatë luftës”, tregon Kadakia.

Sipas parashikimeve ky diamant mund të shitet nga 7 milionë deri në 10 milionë dollarë, ndërsa një pjesë e shumës do i shkojë Kryqit të Kuq Ndërkombëtar.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

TË FUNDIT

Siria njeh si vende të pavarura rajonet pro-ruse, Luhansk dhe Donetsk

Siria ka vendosur të njohë zyrtarisht pavarësinë dhe sovranitetin e Republikave Popullore të Luhanskut dhe Donetsk. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore siriane...

Prençi kundër Peleshit: 4 helikopterë s’kushtojnë më shumë se 12 mln euro

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi deklaroi se Shqipëria i ka mundësitë financiare për të blerë helikopterë për shuarjen e zjarreve, duke dalë kundër...

Rreth 600 të infektuar me COVID-19, më shumë se gjysma në Tiranë

Numri i rasteve me COVID-19 në vendin tonë ka ardhur sërish në rritje gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë tha se në 1534...

Përfshirja e suksesshme e romëve në tregun shqiptar të punës

  Integrimi i komunitetit rom dhe egjiptian në tregun e punës është një nga sfidat më të vështira. Organizatat për të drejtat e romëve thonë...