Obeziteti vret 1,2 milionë europianë në vit, thotë OBSH

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Obeziteti në Europë ka kapur ‘përmasa epidemike’ dhe po shkakton të paktën 200 mijë raste kanceri dhe 1,2 milionë vdekje në vit, sipas një raporti të ri botuar të hënën nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Pothuajse një e treta e fëmijëve dhe 59 për qind e të rriturve në Europë janë mbipeshë, ose obezë, shkruhej më tej në raport.

Djemtë kanë më shumë gjasa të jenë mbipeshë ose obezë, në krahasim me vajzat.

Mbipesha ose obeziteti rezultonte si shkaktari i katërt i vdekjeve në Europë, thuhet në raportin e OBSH-së.

Shkalla e popullsisë obeze në Europë është më e lartë sesa në çdo rajon tjetër të OBSH-së, me përjashtim të Amerikës, ndërsa theksoi se shifrat u rritën me 138 për qind nga 1975 në 2016.

Pandemia COVID-19 duket se vetëm sa e ka përkeqësuar situatën, thotë drejtori i OBSH-së për Europën, Dr. Hans Henri Kluge.

“Njerëzit që vuajnë nga obeziteti kishin më shumë gjasa të sëmureshin rëndë me COVID-19, ku përfshihet dhe numri i të shtruarve në pavijonin e përkujdesjes intensive dhe viktimat e raportuara”, tha Dr. Kluge.

Sipas tij, ndalimi i lëvizjes së qytetarëve gjatë pandemisë, mbyllja e shkollave dhe puna nga shtëpia mund të jenë disa nga faktorët kryesorë që kanë çuar drejt këtyre shifrave.

Raporti i ri përmblodhi statistikat e 53 shteteve europiane dhe është raporti i parë i OBSH-së mbi obezitetin në Europë që nga 2007.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

TË FUNDIT

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...