Mercedesi i rrallë i 1955 shitet në ankand me çmim rekord

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një Mercedes jashtëzakonisht i rrallë ka thyer rekordin botëror duke u bërë makina më e shtrenjtë që është shitur ndonjëherë në ndonjë ankand, sipas Sotheby’s.

Mercedesi Coupé 300 SLR Uhlenhaut, prodhim i 1955 dhe i dyti në llojin e vet, u shit për 135 milionë dollarë në një ankand privat në muzeun Mercedes-Benz në Shtutgart të Gjermanisë më datën 5 maj.

Kjo shifër është rreth tri herë më e lartë sesa rekordi i mëparshëm që mbahej nga një Ferrari i vitit 1962, që u shit 45 milionë nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s.

Makinën në pronësi të Mercedes Benzit e bleu një koleksionist privat, ndërsa të ardhurat nga shitja do të përdoren për të krijuar një fond bursash për të rinjtë për të thelluar studimet mbi shkencat mjedisore dhe dekarbonizimin.

Blerësi ka rënë dakord që të lejojë shfaqjen e veturës së rrallë gjatë ceremonive të veçanta, ndërsa modeli tjetër do të qëndrojë në pronësi të Mercedes Benz, i ekspozuar në muzeun e Shtutgartit.

Sipas Sotheby’s, modeli 300 SLR, i cili njihet për format e pazakonta dhe dyer që i ngjasojnë krahëve të fluturave, u ndërtua nga inxhinieri Rudolf Uhlenhaut.

Uhlenhaut u frymëzua nga makina e garave ‘Mercedes-Benz W196’ e cila u shpall dy herë kampione e Formula 1, në 1954 dhe 1955.

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

A është dielli i dëmshëm për shëndetin?

Dielli është i mirë, i shëndetshëm dhe shmang depresionin, shkruan KosovaPress. Përfitimet e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit, në fakt, janë shumë më të ulëta...

Bjellorusia është kërcënuar nga Ukraina, pretendon Lukashenko

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha të shtunën se Ukraina ishte përpjekur të godiste objektet ushtarake në territorin bjellorus tre ditë më pare. Agjencia shtetërore...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...