Në ishullin grek, ku bletët ndihmojnë njerëzit me probleme të shëndetit mendor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Në një kodër me pamje nga ujërat e kristalta të ishullit Leros të Greqisë, një grup i vogël punëtorësh me pajisje mbrojtëse janë të zënë duke u marrë me kosheret e bletëve.

Por këta nuk janë bletarë të zakonshëm; disa prej tyre janë pacientë nga spitali psikiatrik aty pranë, që marrin pjesë në një projekt dy dekadash i cili kombinon terapinë me përmbushjen profesionale, shkruan Euronews.

Kooperativa sociale në Leros, e vendosur në një ish-kazermë të njohur si pasuria Caserma, është e para e këtij lloji në Greqi.

“Kooperativa synon të integrojë nga pikëpamja sociale dhe profesionale personat me probleme psikosociale, tha menaxheri i projektit dhe terapisti Andreas Georgiou. – Përmes programit ata fitojnë respekt dhe vetëvlerësim”.

Në fushat e pronës, pacientët kujdesen për bletët dhe kultivojnë dietën e tyre me cilësi të lartë; livando, rigon dhe barëra të tjera aromatike.

“Kjo është parajsa e bletëve”, thotë Georgiou.

Në Lepida, në jug të portit, punonjësit paketojnë dhe etiketojnë mjaltin dhe thajnë barishtet në dhoma të dedikuara brenda spitalit psikiatrik. Prodhimet shiten më pas në vende të ndryshme në ishull.

“Më pëlqen ajo që bëj këtu, është një lehtësim i vërtetë për shpirtin”, shprehet Artemis, një pacient në të 60-at.

Kooperativa e Leros punëson 13 punëtorë me rrogë, të mbikëqyrur nga bletarët specialistë, përveç një ekipi infermierësh dhe terapistësh profesionistë nga spitali psikiatrik i ishullit.

Ndërsa disa pacientë jetojnë në azil, një numër i madh lejohet të jetojnë në banesa në ishull për integrim më të mirë në shoqëri.

Një pjesë e pacientëve kanë mundur të rehabilitohen plotësisht përmes kooperativës, thotë Georgiou.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

TË FUNDIT

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...

Investitor strategjik për Pallatin e Brigadave, kthehet në pikë turistike

Ministria e Kulturës i ka hapur rrugën menaxhimit të integruar Pallatit të Brigadave, me partner strategjik, me arsyetimin se ky ansambël historik duhet të...