Formalizohet shoqata e parë e Apple në SHBA

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Punonjësit e një dyqani të Apple në Maryland kanë votuar për krijimin e një shoqate, e cila është e para për gjigandin e teknologjisë në Shtetet e Bashkuara.

Ky është dyqani i tretë i Apple që merr iniciativën për krijimin e një shoqate, por i pari që mban me sukses një votim.

Koalicioni i Organizuar i Punonjësve të Tregtisë i dërgoi një letër të hapur kompanisë në maj, duke thënë se shoqata do t’i ndihmonte punonjësit të fitonin qasje në të drejta që aktualisht nuk i gëzojnë. Megjithatë, grupi shkruante se nuk dëshironte të krijonte konflikte me bordin drejtues.

Kjo praktikë është më pak e zakonshme në Shtetet e Bashkuara sesa në shumë vende të Europës, por sërish ajo mbrohet me ligj.

Krijimi i një shoqate përfshin ose njohjen e saj nga kompania, ose mbledhjen e firmave të të paktën 30% të punonjësve, në mënyrë që Bordi Kombëtar për Marrëdhëniet e Punës të mbajë zgjedhje zyrtare.

LEXONI GJITHASHTU

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

TË FUNDIT

Lajçak pas takimit me Rakiç: Biseduam për procesin e dialogut

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak vizitoi këtë të mërkurë Mitrovicën e Veriut. Lajçak u takua me ministrin për Komunitete...

Mediat institucione shantazhi, raporti: Gazetarët censurohen, AMA politik

Media në Shqipëri ka bërë hapa prapa. Liria e shprehjes dhe e drejta e informimit, edhe pse të garantuara në Kushtetutë nuk kanë gjetur...

Aksidentoi të miturin dhe u largua nga vendngjarja, në kërkim polici

Një punonjës i policisë së Pogradecit është shpallur në kërkim për shkelje të rregullave të qarkullimit dhe largim nga vendi i aksidentit. Agjencia e Mbikëqyrjes...

Sofja dëbon 70 diplomatë rusë, Petkov: Punonin kundër interesave të Bullgarisë

Pa dhënë shumë detaje, kryeministri në ikje i Bullgarisë, Kiril Petkov njoftoi se po dëbonte nga vendi 70 diplomatë të akredituar në ambasadën ruse...

Zyrtari italian: Të gjendet një zgjidhje për dialogun Kosovë-Serbi

Italia inkurajon dialogun Kosovë-Serbi dhe se për këtë çështje duhet të gjendet një zgjidhje. Kështu u shpreh nënsekretari Ministrisë së Punëve të Jashtme të Italisë,...